DEBATT 2021-10-31 KL. 12:00

Debatt: Vi ska fortsätta försvara välfärden

Debatt: Vi ska fortsätta försvara välfärden
Kolla vård- och omsorgsboende. Foto: Arkivbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det blir ingen förlängning för Vardagas avtal av Kolla vård- och omsorgsboende efter att det går ut nästa år. Socialdemokrater har konsekvent arbetat för att sätta tryck på frågorna om avtalen med Vardaga och vi har yrkat och initierat ärenden om att avsluta dessa.
Våra äldre är en prioriterad fråga eftersom deras välmående är en hörnsten i vårt välfärdssamhälle. Vi ville säga upp avtalen, ty de politiker och den nämnd som tar beslutet om att lägga ut verksamhet på upphandling har också rätt att avbryta det om det bedöms vara nödvändigt – detta röstades återigen ner. Ansvaret vilar på nämnden för Vård och Omsorg.

Den bedömningen, i egenskap av den enda riktiga opposition i nämnden, har vi fortfarande och vårt förtroende för Vardaga är förbrukat sedan länge och vi kommer fortsätta arbeta för att verksamheten i sin helhet går över till kommunal regi.

Det är viktigt att markera skillnader i hur politiska partier agerar eftersom politik spelar roll. Vi har tydliggjort öppet hur och varför vi agerar. Men mycket arbete återstår för oss som opposition att belysa och agera på. Det är värt att notera att inga verksamheter ska konkurrensutsättas under nästa år, det vill säga under valåret. Undrar ni vad det beror på?

Högerkonservativa med Moderaterna i spetsen, tillsammans med SD, känner nog att Socialdemokraterna har rätt i sin kritik och behöver ”dämpa” sin ideologi och i möjligaste mån ligga lågt inför valet. Värt att notera är att under sammanträdet 20/10 tydliggjorde Socialdemokraterna att vi inte accepterar att verksamheten inte får ersättning som motsvarar verksamhetens uppdrag utifrån lagda yrkanden som givetvis avslogs.
I åtgärdsplanerna, som presenterades, var det tydligt för alla att se att pengar saknas i verksamheten vilket innebär en omöjlig ekvation att lösa (i en kommun som väntas gå med cirka 275 miljoner i överskott). Nog med konkurrensutsättningar och svältbudgetar för våra äldre. Vi kommer fortsätta försvara välfärden för våra äldre och vår fantastiska personal.


Maj-Britt Rane Andersson, 2:e vice ordförande nämnden för Vård och Omsorg
Ermin Skoric, ledamot nämnden för Vård och Omsorg


TV-klipp och nyheter

Blandad vår med mycket musik på teatern
2026-01-17 KL. 15:00

Blandad vår med mycket musik på teatern

Gott om kända artister till Kungsbacka

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt
NYHETER 2026-01-16 KL. 12:30
Premium

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt

"Hade varit mer transparent att redovisa kvittot"

Alkoholinköp doldes med reseräkning
NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Premium

Alkoholinköp doldes med reseräkning

Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik
NYHETER 2026-01-15 KL. 21:00
Premium

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik

Julia Ryding Wikberg har bakgrund i både handboll och bilbranschen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.