DEBATT 2020-02-19 KL. 20:00

Debatt: Plantering här - fel använda pengar

Debatt: Plantering här - fel använda pengar

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Inte nog med att cykelbanan vid Tölö Tvärled placerats så lågt att den blir översvämmad så fort det kommer ett rejält regn – nu planeras också planteringar på den ständigt översvämningshotade grässlänten vid ån.  Se bilden – här syns hur fyrkanter planerade för växter delvis ligger under vatten efter det senaste ovädret.

Varför läggs pengar på plantering av områden som man vet kommer att översvämmas med jämna mellanrum?

Det är märkligt att kommunen inte har pengar för att låta pensionärer äta på kommunens restauranger men däremot har pengar till dåligt genomtänkt användning av åkanten.

Pengar finns uppenbarligen i kommunkassan – men de satsas på fel projekt.

Låt åkanten bli en grässlänt som tidigare och för över penarna till en annan förvaltning som kan ge pensionärerna ett mål mat till vettigt pris och en stunds välkommen social samvaro.

Bertil

Läs mer debattmaterial här.

TV-klipp och nyheter

Så ska polisen motverka bedrägerier i butiker
2026-04-15 KL. 06:46

Så ska polisen motverka bedrägerier i butiker

Samarbete med elektronikkedjor ska försvåra för bedragare

Polisen ökar sin satsning mot prostitution
NYHETER 2026-04-13 KL. 19:30
Premium

Polisen ökar sin satsning mot prostitution

Hårdare granskning väntar av viss verksamhet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-14 KL. 17:00
Kommunalrådet köper årets majblomma

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.