FOTBOLL 2021-09-11 KL. 21:00

Fick lida för manfallet

Kungsbacka City hade många spelare borta. För många skulle det visa sig, när de tog sig an bottenlaget Hyltebruk på bortaplan. Till och med tränaren, Stefan Larnelius var tvungen att byta om för att täcka upp.

Fick lida för manfallet



För att kunna täcka upp vid behov var Stefan Larnelius tvungen att komma ombytt till matchen.

– Då vet man att det är illa, säger han.

Kungsbacka City skulle få lida för alla spelare som var borta. Efter den första halvleken låg man under med 0–1.

– Vi fick inte in bollen och när de väl gjorde mål kom vi inte tillbaka, säger Larnelius.

City försökte hitta en kvittering, men hemmalaget höll ut och kunde på stopptid även dryga ut ledningen två gånger om.

– Vi hade för många borta helt enkelt, jag kan inte lasat killarna som spelade. I nästa match mot Fjärås kommer åtta eller nio spelare tillbaka som inte var med i dag, säger Larnelius.

Läs fler sportnyheter här.

Elever visade upp framtidens bussar
NYHETER 2026-06-03 KL. 21:00
Premium

Elever visade upp framtidens bussar

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala
SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Premium

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta
NYHETER 2026-06-03 KL. 07:30
Premium

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta

Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 14:15
Se filmerna från utspringet
Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 10:59
Rektorn: "Bästa dagen på året"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.