Räddningstjänsten larmades till en brand i en arbetsmaskin på måndagsmorgonen.
Det var klockan 07.01 som larmet kom in till räddningstjänsten. Enligt initiala uppgifter till räddningstjänsten rörde det sig om en brand i i en arbetsmaskin.
– Det var ett batteri i en truck. Det är lite oklart om det var brand eller rökutveckling, säger Ellinor Lund, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.
Trucken var placerad inomhus vid Åsa stationsväg.
– Det är ingen fara på platsen, vi har redan börjat vända hem några av fordonen nu, säger Ellinor Lund klockan 07.15.
Turnélivet med Diggiloo-gänget • Mamma Mia! The Party • Havsutsikten i Gottskär
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.



