DEBATT 2024-08-12 KL. 15:00

Debatt: Ta bort onödiga refuger på Valldavägen

Debatt: Ta bort onödiga refuger på Valldavägen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Är det inte dags att ta bort de fyra fullständigt onödiga refugerna på Valldavägen förbi platsen för den mycket tragiska olyckan vid midsommar? De har alltid varit en trafikfara.

Avsikten med dem var att de skulle sänka hastigheten på vägen, men ingen som kör i laglig hastighet bromsar ner och ingen annan heller, men alla tappar runtomsikten för att koncentrera sig på att passera refugerna.

Dessutom sliter det på vägen som fort blir dålig runt refugerna. På tävlingsbanorna gör man så kallade chikaner för attsänka hastigheten och testa förarnas skicklighet, men där finns inga träd som stoppar den som överskattar sin körskicklighet.

Kör någon mycket för fort förbi refugen innan olycksplatsen lättar bilen och det är lätt att tappa kontrollen över den.

Jag kör den vägen dagligen och har alltid kritiserat nämnda refuger som en trafikfara.

Ragnar



Översättaren bakom nobelvinnare och klassiker
FAMILJ 2026-03-31 KL. 20:15
Premium

Översättaren bakom nobelvinnare och klassiker

Har översatt 60 böcker – nu väntar största projektet

TV-klipp och nyheter

Efter protesterna – ny lokal föreslås för pensionärer
NYHETER 2026-03-31 KL. 07:10
Premium

Efter protesterna – ny lokal föreslås för pensionärer

Färdigt förslag ska vara klart om några veckor

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-31 KL. 15:49
25-åringens drömavslutning: "Lättnad"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.