DEBATT 2025-03-07 KL. 14:00

Debatt: I Hallands län förlorar kvinnor i LO-yrken 5400 kronor i månaden

Debatt: I Hallands län förlorar kvinnor i LO-yrken 5400 kronor i månaden
"En kvinna i LO-yrken Hallands län i dag förlorar 5400 kronor varje månad," skriver dagens debattör. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sverige har historiskt sett kommit långt när det gäller jämställdhet.

I Sverige arbetar kvinnor generellt mer än i många andra länder. Det är så vi fått samhället att fungera. Och det är så vi fortsatt kan få Sverige att fungera ännu bättre.

Men då måste Sverige fungera också för kvinnor i LO-yrken.

Många arbetsgivare ser inte till att erbjuda trygga heltidsjobb som det går att försörja sig på.

Det här leder till att en kvinna i LO-yrken Hallands län i dag förlorar 5400 kronor varje månad. Det är så mycket hon idag förlorar i egen inkomst på ofrivillig deltid.

Då vet vi ändå att grunden till verklig jämställdhet är att du som individ ska ha möjlighet att leva på din lön.

Att Sveriges arbetande kvinnor inte får rätt möjligheter är en av beräkningarna i en ny rapport som LO tagit fram. LO har tagit fram ett nytt index för vem som har ett gott arbetsliv i Sverige. Rapporten visar på punkt efter punkt hur det alltid är kvinnor i LO-yrken som får stå tillbaka.

Samtidigt som det finns stora behov av personal inom vård och omsorg, säger hälften av arbetarkvinnorna att öppettiderna i förskolan inte räcker till för att de ska kunna arbeta heltid.

Jobb i omsorg, butik och industri pågår kvällar, helger och tidiga morgnar. Tre av fyra tror inte att de kommer att orka jobba fram till pension på grund av tunga jobb.

Det här sker samtidigt som vi vet vad som byggde Sverige starkt. Och kan bygga Sverige starkt i framtiden. Att ge Sveriges arbetare rätt förutsättningar att hålla uppe vårt välstånd och få det att fungera som det ska.

Då går det inte att fortsätta hålla tillbaka villkoren för LO-arbetare.

Men det går att förändra detta. LO har några enkla förslag:

- Erbjud trygga heltider

- Förbättra arbetsmiljön i LO-yrken

- Se till att det finns barnomsorg även kvällar, helger och nätter

Den sista punkten är viktig. För vet ni? Sveriges arbetare håller uppe det här landet dygnet runt. Det är vi som gör vad vi kan för att tågen ska gå i tid, för att barn i skolan inte hamnar snett, för att landets näringar fungerar som de ska. Det är dags att få Sverige att fungera även för Sveriges arbetare.

Med fler trygga heltider i Hallands län har vi som land kommit en liten bit på väg mot större jämställdhet.

LO-facken Kungsbacka



Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

TV-klipp och nyheter

I topp: Renoverad gård från 1850-talet
2025-05-08 KL. 19:00
Premium

I topp: Renoverad gård från 1850-talet

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.