DEBATT 2026-06-06 KL. 11:00

Debatt: Alliansen verkar ha lyssnat på oss

Debatt: Alliansen verkar ha lyssnat på oss
Christer Perfjell, Kungsbackaborna , och Agnetha Ernegård, Kungsbackaborna, signerar dagens debattartikel. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Att investera i barns trygga och utvecklande skolgång är att investera i Kungsbackas framtid. För Kungsbackaborna är skolan inte bara en budgetpost. Den är avgörande för kommunens attraktivitet, för barnfamiljer som vill bo här och för varje elevs möjlighet att nå sin fulla potential.

Vår ambition är tydlig: Kungsbacka ska ha Sveriges bästa kommunala skolor. För att lyckas krävs långsiktighet, tydliga prioriteringar och investeringar i både lärare och elever. Skolan ska inte nöja sig med att elever precis klarar godkänt. Den ska ge varje elev möjlighet att utvecklas så långt som möjligt.

Därför föreslog Kungsbackaborna redan 2025 i budgeten för 2026 att kommunen ska pröva ett tvålärarsystem, med start i matematiken. Syftet är enkelt: elever som behöver mer stöd ska få det, samtidigt som elever som ligger längre fram ska få rätt utmaningar. För detta avsatte Kungsbackaborna 10 miljoner kronor utöver Alliansens budget.

Vi noterar nu att Alliansen verkar ha vaknat i frågan. Det är bra. När våra förslag leder till bättre politik för Kungsbackas elever är det något positivt. Men det är också viktigt att väljarna får veta vilka som drev frågan från början.

För det lokala partiet Kungsbackaborna är skolan inte en tillfällig satsning. Den är kommunens viktigaste framtidsinvestering. Därför kommer vi fortsätta driva på för fler lärare, mer stöd till eleverna och högre kvalitet i undervisningen.

Väljarna får avgöra i valet 2026 vem som faktiskt prioriterade skolan när det gällde.

Christer Perfjell,

ordförande och gruppledare, Kungsbackaborna

Agnetha Ernegård,

Kungsbackaborna, andra namn på valsedeln

Läs mer debatt:

Debatt: Klimatomställning för en hållbar vardag

Debatt: Obehöriga i spåret – allvarligt problem

Debatt: Äntligen försvinner matkravet



TV-klipp och nyheter

SD kräver extra nämndmöte om vården i Kungsbacka
2026-07-10 KL. 12:00
Premium

SD kräver extra nämndmöte om vården i Kungsbacka

"Extraordinär situation" inom Vård och omsorg

Arenabygget i full gång – över 100 personer inblandade
NYHETER 2026-07-09 KL. 20:00
Premium

Arenabygget i full gång – över 100 personer inblandade

"Kommer att se ut som en relativt färdig arena utifrån under nästa höst"

87 lag till Kungsbacka – så många spelare bor på skolor
FOTBOLL 2026-07-09 KL. 17:30
Premium

87 lag till Kungsbacka – så många spelare bor på skolor

Mängder med matcher när Gothia Cup inleds på måndag

Pengar till dömda poliser skulle kunna vara muta
NYHETER 2026-07-09 KL. 12:15
Premium

Pengar till dömda poliser skulle kunna vara muta

"Allmänhetens förtroende riskerar att påverkas"

Jan Emanuel samlade in pengar till dömda poliserna
NYHETER 2026-07-09 KL. 11:45
Premium

Jan Emanuel samlade in pengar till dömda poliserna

Poliser fick böter efter insats på Kungsmässan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.