DEBATT 2020-03-02 KL. 18:58

Debatt: Sluta diskriminera de äldre

Debatt: Sluta diskriminera de äldre

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Den 4 december kom en väldigt påkostad broschyr, avsändare Kungsbacka kommun. I denna framgick det att Kungsbacka skulle expandera. Det skulle byggas en massa bostäder, förskolor, skolor, idrottsanläggningar, tennisplaner, skatepark och så vidare.



Vad som fattades var äldreboende. I stället fick vi läsa att det skulle sparas 24 miljoner på äldreomsorgen.


Detta har vi fått märka av inte bara när maten på äldreboenden försvinner, även inom hemtjänsten har det skett indragningar i form av att det inte längre går att få en så kalllad ledsagare vid sjukbesök på sjukhus. Undersköterskor får inte sköta om ett sår, då ska man ha hemsjukvård. I stället höjdes alla avgifter.


Vill man ha hem mat kostar den 66 kronor plus 18 kronor för att man får den hem. Vem vill äta till exempel blodpudding, korv och potatisbullar med lite råkost för detta pris?


Kort sagt, äldre som aldrig fått några bidrag trakasseras. Min fråga till kommunstyrelsen är denna: Ska verkligen alla de skatter som vi – alla som är födda på 20- och 30-talet betalat – användas för dem som ska flytta in i vår kommun? De har ju inte betalat en krona. Är det för att kommunstyrelsen ska slå sig för bröstet och säga tänk vilken bra kommun vi har?


Det är nog på tiden att kommunen blir anmäld till DO för att vi blir diskriminerade. Det är inte bara regeringen som behöver bytas. Det är i lika hög grad Kungsbackas kommunstyrelse. Ni kanske har suttit för länge och blivit fartblinda.




TV-klipp och nyheter

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.