BLÅLJUS 2023-01-17 KL. 16:55

Krock på Tostaredsvägen

Av Kristian Alm

Två bilar kolliderade vid halv fem på Tostaredsvägen i Fjärås. Räddningstjänsten är på plats och vägen är helt avstängd. (Uppdaterad)

Krock på Tostaredsvägen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Enligt Räddningstjänsten Storgöteborg handlar det om en olycka i en trevägskorsning, där en bil kört ut och in i sidan på en passerande bil. Ambulans är på plats, men det är oklart hur allvarliga skadorna är. Enligt polisens hemsida klagar en person över smärtor.
Polisen meddelar senare att ingen av förarna fått så allvarliga skador att de behövt följa med till sjukhus. Bärgningsbil behövs däremot för att rensa vägen.
Tostaredsvägen kommer att vara delvis avstängd en stund till, troligen minst fram till 18.00, bedömer ledningscentralen.

TV-klipp och nyheter

Bildextra från helgens BMX-tävlingar
2026-05-04 KL. 09:09
Premium

Bildextra från helgens BMX-tävlingar

Syskonen Folmanis Hahn har sporten i blodet

Nu grävs det för att rädda hotade djur
2026-05-04 KL. 08:00
Premium

Nu grävs det för att rädda hotade djur

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-04 KL. 09:09
Bildextra från helgens BMX-tävlingar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.