NYHETER 2026-07-30 KL. 14:55

Man fick följa med polis – ville in till kommunal verksamhet

Av Ronny Karlsson

Mannen upptäcktes när han stod och slet i en dörr till en kommunal verksamhet. Till slut fick han följa med polisen på grund av sin berusning.

Man fick följa med polis – ville in till kommunal verksamhet
En man greps och misstänks för brott efter en polisinsats.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mannen upptäcktes vid 09.45 på torsdagen när han kom till en kommunal verksamhet och började att slita i dörren för att komma in.

En inringare tog kontakt med polisen. Väl på plats konstaterades att mannen, som är i 30-årsåldern, var rejält berusad.

– Man upptäckte även narkotika på honom så han misstänks för innehav, han fick även följa med oss, säger polisens presstalesperson Adam Samara Isaksson.



FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen
BANDY 2026-08-12 KL. 19:00
Premium

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen

Frillesås BK gjorde säsongens första ispass

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.