NYHETER 2021-01-08 KL. 13:47

Muterat coronavirus konstaterat i Halland

En person har under fredagen testat positivt för den muterade versionen av coronaviruset som ska vara mer smittsamt. Det uppger SVT Halland.
Uppdaterad.

Muterat coronavirus konstaterat i Halland
Ett fall av den brittiska virusvarianten har konstaterats i Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Till SVT Halland säger smittskyddsläkare Maria Ryberg Mo att det handlar om ett fall med en resenär. Och man är inte förvånad över upptäckten av virusmutationen VUI 202012/01, som uppges vara en brittisk virusvariant

Enligt Folkhälsomyndighetens rekommendationer ska även hushållskontakter till den smittade personen testas. Därmed får de en förlängt hemkarantän.

Det var vid lunchtid idag som smittskyddsläkare Maria Ryberg Mo fick besked om provsvaret. Några detaljer om den smittades kommer inte ges, med hänvisning till patientsekretess.

– Personen har varit i Storbritannien. Då positivt provsvar konstaterades skickades provet enligt rutin vidare till Folkhälsomyndigheten för vidare analys, säger Johanna Wiechel-Steier, kommunikationsdirektör, Region Halland.



Flera fall i Sverige


Den andra januari 2021 hade Folkhälsomyndigheten kännedom om 11 fall av den brittiska virusvarianten.

– De sex nya fallen av den brittiska virusvarianten är liksom de tidigare kopplade till resande från Storbritannien. Det här visar att de utökade rekommendationerna om testning och provanalyser får genomslag, och att den särskilda hanteringen av resenärer som besökt dessa länder behöver fortsätta, säger statsepidemiolog Anders Tegnell i ett pressmeddelande.

Vad det gäller den virusvariant som rapporterats från Sydafrika, har ett fall upptäckts i Sverige (enligt information från FHM 2 januari).

Testning och karantän


Alla som vistats i Storbritannien eller Sydafrika och reser in till Sverige, ska stanna hemma i minst sju dagar och undvika kontakt med andra så långt det går, enligt Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Man ska också testa sig snarast efter ankomst till Sverige, och sedan testa sig igen efter fem dagar. Övriga i samma hushåll ska stanna hemma i väntan på provsvar.

Halland smittskyddsläkare Maria Ryberg Mo, säger att det är svårt att veta om det finns fler som smittats av den brittiska varianten i Halland.

– Jag är oroad över det höga smittläget i Halland. Just det här fallet ändrar inte orosnivån men det är bekymmersamt om det blir fler fall, säger Maria Ryberg Mo, till SVT.

Tidigare i NH:

Coronaläget i Halland 


På tisdag ges första sprutan

Smittläget försämrat – distansundervisning för årskurs 7-9


Personal vägrade smittspårning



Färre män än kvinnor besöker gravar under allhelgona
NYHETER 2025-11-01 KL. 09:00
Premium

Färre män än kvinnor besöker gravar under allhelgona

Kungsbackabor om gravbesök under högtiden: "Inte så viktigt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-11-02 KL. 09:27
Yngre män gav sig på taxichaufför
Premium | NYHETER 2025-11-02 KL. 09:02
Strömavbrott: Över 800 utan el

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.