KLUBBNYTT 2024-08-23 KL. 08:25

Onsala BK DM-mästare i F17

Av Christian Johansson

När derbyt skulle avgöra DM-finalen var det Onsala BK som drog det längsta strået.

Onsala BK DM-mästare i F17
Foto: Privat

I söndags spelades det DM-finaler på Falkenbergs IP. I F17-finalen var det derby mellan Onsala BK och IFK Fjärås.

Finalen blev spännande med rikligt av målchanser.

Första halvlek var relativt jämn. Nervösa spelare bidrog till att målchanserna avlöste varandra. Inte förrän ett par minuter efter halvtid sprack nollan sedan Emelie Junkers utnyttjat strul i Fjärås backlinje. Trots spelövertag lyckades inte Onsala punktera matchen förrän tio minuter före full tid då Nellie Ask sköt in 2-0 från 16-meterslinjen.

I sin väg till finalen så besegrade Onsala i tur och ordning Lilla Träslövs FF, 4–0 i kvarten, och IF Centern, 9–0 i semi.

Efteråt firade Onsala vinsten inför sina fans och lagkapten Blenda Ryno fick äran att höja DM-pokalen.

Stort grattis.

Text och foto: Ledarna

Foto: Privat



Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning
2026-01-25 KL. 17:45
Premium

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Är fascinerad av medeltidens stålklädda frontkämpar

Krönika: Dansat jubileum
KRÖNIKOR 2026-01-23 KL. 13:50
Premium

Krönika: Dansat jubileum

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-01-25 KL. 13:25
Löfvenborg om klubbens spetsiga vision

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!