Under onsdagen ska Sveriges handbollsherrar se om de kan knipa en semifinalplats i OS. Danmark står för motståndet i kvartsfinalen.
Matchen spelas på Pierre Maroy stadium i Lille klockan 17.30. Inför lottningen var John Gottfridsson från laget tydlig kring det eventuella motståndet:
– Vi vill inte ha Danmark, sade han till Sportbladet.
Men Danmark fick man.
Vinnaren i kvartsfinal får möta vinnaren i matchen Norge–Slovenien; det kan alltså bli ännu ett skandinaviskt derby i en eventuell semifinal.
Matchen sänds på Kanal 5 och streamingtjänsten Max.
Skolan låstes under morgonen
Tappade sjumålsledning till förlust
Anordnar konsert för demensfonden
✔ Portföljen med pistolen ✔ Flykten i spelartunneln ✔ Om han öppnar för en repris
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.




