DEBATT 2021-01-22 KL. 16:05

Debatt: Bygg fler lågenergihus

Debatt: Bygg fler lågenergihus

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Kungsbacka är en växande kommun. Vilket innebär att fler bostäder, förskolor, skolor, etcetera kommer till.


Vi är också inne i en klimatförändring som kan äventyra våra framtida livsmiljöer drastiskt. De hus som byggs kommer att hålla i 50-100 år. Därför är det viktigt att det byggs klimatanpassat och få ner koldioxidutsläpp och växthusgasers utsläpp.


I Kungsbacka har intresset för passivhus varit klent, trots att tekniken finns här (Eksta). Tekniken har också gått framåt, plusenergihus.


De mål som kommunfullmäktige antagit kan inte nås utan rejäla sänkningar av energianvändning vid nybyggnation. Kommunen ska förhandla med byggbolagen för att främja energisnålt byggande.



Låg miljöpåverkan


Vad är ett lågenergihus? Ett lågenergihus ska förbruka få kilowattimmar och ha låg miljöpåverkan. Det ställer höga krav på byggnaden, värmesystem, energislag, ventilationssystem, varmvatten och hushållsapparater som kyl/frys, disk och tvättmaskin.


Begreppet lågenergihus har än så länge ingen fast definition i Sverige.


Ett passivhus har så lågt värmebehov, även när det är riktigt kallt på vintern, att den lilla värme som behövs kan föras in i rummen med den värmda luften.


En motion från socialdemokraterna har lämnats in till kommunfullmäktige angående att anpassa byggandet av nya bostäder till nära nollvisionen.



Läs fler debattartiklar här

Fyraåriga Thea drabbad av ovanliga barnsjukdomen
NYHETER 2026-02-23 KL. 20:00
Premium

Fyraåriga Thea drabbad av ovanliga barnsjukdomen

Kommer få ta mediciner genom hela livet

Forwarden inför kvalet:
BANDY 2026-02-23 KL. 18:30
Premium

Forwarden inför kvalet: "Vi har underpresterat"

Kan FBK:s anfallsduo skjuta kvar klubben igen?

Stor intervju med talangen inför mästerskapet
SPORT 2026-02-23 KL. 17:00
Premium

Stor intervju med talangen inför mästerskapet

✔ Den svåra jakten ✔ Bristen på träning ✔ Framtiden

Sporten i korthet
SPORT 2026-02-23 KL. 10:40
Premium

Sporten i korthet

Här levde fattighjon och pensionärer – nu säljs huset
NYHETER 2026-02-22 KL. 17:00
Premium

Här levde fattighjon och pensionärer – nu säljs huset

– Intressant historik och japansk koppling

Klart: Så spelas elitseriekvalet
BANDY 2026-02-22 KL. 13:51
Premium

Klart: Så spelas elitseriekvalet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.