BLÅLJUS 2023-10-06 KL. 08:15

Två till sjukhus efter olycka på E6

Av Johanna Simonsson

Två personer har förts till sjukhus efter en trafikolycka på E6 en bit söder om Frillesås. Vägen stängdes av helt i norrgående riktning.

Två till sjukhus efter olycka på E6
En trafikolycka har inträffat på E6 under fredagsmorgonen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in till räddningstjänsten vid 7.20. Olyckan ska ha inträffat mellan trafikplatserna Väröbacka och Frillesås.

– Det var en personbil som körde in i mitträcket. Sen blev det följdolyckor när en lastbil och en personbil körde in i den första bilen. Två personer är borttransporterade till sjukhus, säger Thomas Andersson, vakthavandebefäl räddningstjänsten Väst.

Skadeläget är i nuläget oklart.

Vägen var avstängd i norrgående riktning fram till klockan 08.20 när räddningstjänsten lämnade platsen.

– Polisen är kvar och inväntar bärgare, säger Thomas Andersson.



TV-klipp och nyheter

NH betygsätter samtliga Aranässpelare
2026-05-04 KL. 19:00
Premium

NH betygsätter samtliga Aranässpelare

✔ Tre spelare underkänns ✔ "Inte samma nivå som tidigare" ✔ Hon fick högst betyg

Bildextra från helgens BMX-tävlingar
SPORT 2026-05-04 KL. 09:09
Premium

Bildextra från helgens BMX-tävlingar

Syskonen Folmanis Hahn har sporten i blodet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-04 KL. 12:11
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.