BLÅLJUS 2023-10-06 KL. 08:15

Två till sjukhus efter olycka på E6

Av Johanna Simonsson

Två personer har förts till sjukhus efter en trafikolycka på E6 en bit söder om Frillesås. Vägen stängdes av helt i norrgående riktning.

Två till sjukhus efter olycka på E6
En trafikolycka har inträffat på E6 under fredagsmorgonen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in till räddningstjänsten vid 7.20. Olyckan ska ha inträffat mellan trafikplatserna Väröbacka och Frillesås.

– Det var en personbil som körde in i mitträcket. Sen blev det följdolyckor när en lastbil och en personbil körde in i den första bilen. Två personer är borttransporterade till sjukhus, säger Thomas Andersson, vakthavandebefäl räddningstjänsten Väst.

Skadeläget är i nuläget oklart.

Vägen var avstängd i norrgående riktning fram till klockan 08.20 när räddningstjänsten lämnade platsen.

– Polisen är kvar och inväntar bärgare, säger Thomas Andersson.



Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.