Två personer har förts till sjukhus efter en trafikolycka på E6 en bit söder om Frillesås. Vägen stängdes av helt i norrgående riktning.
Larmet kom in till räddningstjänsten vid 7.20. Olyckan ska ha inträffat mellan trafikplatserna Väröbacka och Frillesås.
– Det var en personbil som körde in i mitträcket. Sen blev det följdolyckor när en lastbil och en personbil körde in i den första bilen. Två personer är borttransporterade till sjukhus, säger Thomas Andersson, vakthavandebefäl räddningstjänsten Väst.
Skadeläget är i nuläget oklart.
Vägen var avstängd i norrgående riktning fram till klockan 08.20 när räddningstjänsten lämnade platsen.
– Polisen är kvar och inväntar bärgare, säger Thomas Andersson.
FBK-spelarens lillasyster vittnade om sexismen i domarskåret
23-åringen lever på sitt streamande - berättar om baksidorna
Boende har problem med ungdomar som vandaliserar
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.