BLÅLJUS 2025-07-02 KL. 13:08

Sonen till försvunne mannen: "Har letat hela natten"

Av Kristian Alm

Ett dygn har har hans pappa varit försvunnen.
– Jag har letat hela natten, säger Thomas Engelin som nu väntar oroligt på besked om vad som kan ha hänt.

Sonen till försvunne mannen:
Thomas Engelin har letat hela natten efter sin pappa Pentti Lappalainen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sökandet pågår runt i trakten kring Landavägen där 81-årige Pentti Lappalainen bor i en villa. Polisen är gång med hundar och helikopter och i eftermiddag har Missing people enligt Thomas aviserat att man ska dra igång skallgång.

Hans pappa har varit försvunnen ett dygn nu, och eftersom han har en demensdiagnos tog polisen försvinnandet direkt på största allvar.

– Jag ringde pappa från jobbet i går 10.48 och kollade så allt var okej, och sa att vi får ta en kopp kaffe i eftermiddag.

Men när Thomas kom till villan i går eftermiddag efter jobbet var huset tomt och låst. Han förstod direkt att det var fara å färde.

– Han försvann även i april. Då hade han tagit bussen in mot stan och klivit av i Torpa där han inte alls kände igen sig. Jag ringde honom på mobilen och lyckades få honom att ta kontakt med en annan person i närheten som kunde berätta var de befann sig. Sen kunde polisen köra honom hem.

Efter det tog Thomas hand om busskortet för att minska risken.

– Men det kanske är någon som släppt på honom ändå och tänkt att pensionärer behöver ju ändå inte betala. Så han kan ha åkt vart som helst. Jag har varit i kontakt med Västtrafik så att de håller ögonen öppna.

Thomas som själv bor i Anneberg har tät kontakt med sin pappa både med besök och via telefon. Dessutom har pappan hemtjänst tre gånger om dagen för att klara vardagsrutinerna.

Det är varmt ute så det ökar ju hoppet, men det finns så mycket annat som kan ha hänt.

– Jag har tagit ledigt idag, jag orkade inte jobba. Jag har varit uppe hela natten och letat, säger Thomas.

Han hoppas att någon ska få syn på Pentti och höra av sig.

– Jag jobbar på Service på kommunen och har ett stort nätverk, så det kanske hjälper.

I väntan på det finns han i pappans hus, om han mot förmodan skulle dyka upp där. Den som har uppgifter kan nå Thomas via Brottsplats Kungsbacka.

Klockan 19.00 meddelar polisen att den försvunne mannen har hittats.

Läs också:

Polisen söker efter äldre försvunnen man i Åsa



Gas i pensionssystemet ska införas
NYHETER 2025-08-26 KL. 17:00
Premium

Gas i pensionssystemet ska införas

Skadad Rolfö missar CL-kvalet
FOTBOLL 2025-08-26 KL. 13:16
Premium

Skadad Rolfö missar CL-kvalet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | JOBB & PENGAR 2025-08-28 KL. 11:13
Nytt jättelager kan ge 600 jobb

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.