Räddningstjänsten har fått larm om en vattenskada, till följd av översvämning, på Bräckavägen i Onsala. De är på väg till platsen.
Det var vid 18.55 som larmet om vattenskadan kom in till räddningstjänsten. Det hela handlar om någon sorts översvämning.
– Vi är framme på platsen och det jag kan säga nu är att det inte har gått in i fastigheter än så länge. Det är mer utvändigt. Det är någon pool som är påverkad. Vi hjälper ägarna och ser till att vattnet inte går in i några fastigheter, säger Lotta Molander, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.
Texten uppdateras.
"Jag kan göra något litet för några människor"
"Är ytterligare ett steg mot undergången för hackspetten"
”Erfaren och kompetent”
Begår många brott men är ofta också brottsoffer
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.





