Flera personer har hört av sig till både Norra Halland och räddningstjänsten angående en kraftig rökutveckling på Stora Lövö. Enligt räddningstjänsten är det en kontrollerad eldning.
Det var på måndagseftermiddagen som flera personer såg kraftig rökutvecklingen från Stora Lövö utanför Kullavik. Enligt räddningstjänsten är det inte fråga om någon okontrollerad brand.
– Vi har fått en anmälan om naturvårdsbränning, vilket innebär att de eldar upp gräs, sly och sånt under kontrollerade former. Så allt är som det ska, säger Jonas Gill, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.
Nu är han på besök hos sina döttrar i Fjärås
Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.