BLÅLJUS 2022-04-30 KL. 17:18

Knivskuren man påträffad

Av Christina Nordwall

En inringare ska ha kontaktat polisen under lördag eftermiddag eftersom två personer slogs med varandra på en cykelbana i Kungsbacka. Det ska ha handlat om två män på en moped som av någon anledning blivit osams och börjat bråka.

Knivskuren man påträffad

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Lite senare ska polisen fått information om att en person befann sig utanför en pizzeria i Anneberg och att personen skulle vara skadad. En person hade setts lämna platsen i riktning mot Lindome på moped. Polis kom till platsen och kunde konstatera att en målsägare i 30-årsåldern blivit rispad över ryggen genom jackan och t-shirten och vänster skulderblad blivit skadad.
En annan polispatrull fick syn på den aktuella moped i Lindome centrum och kunde kontrollera föraren, en man i 30-årsåldern, som var något stökig. Föraren greps som misstänkt för grov misshandel av den man som anträffats med skador. I samband med gripandet gjorde polisen ett flertal beslag. Det skriver polisen på sin hemsida.

Hund påkörd i Särö – dog
NYHETER 2026-02-13 KL. 12:09
Premium

Hund påkörd i Särö – dog

Vall för en miljard kronor ska stoppa översvämningar
NYHETER 2026-02-13 KL. 11:45
Premium

Vall för en miljard kronor ska stoppa översvämningar

Spektakulärt projekt ska rädda staden i hundratals år

Lotta står för godfikan när människor möts
KULTUR & NÖJE 2026-02-12 KL. 19:30
Premium

Lotta står för godfikan när människor möts

Maleviks kakhus tummar inte på kvaliteten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-13 KL. 19:55
Bil fastnade i räcke – fick bärgas

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!