BLÅLJUS 2021-12-23 KL. 09:27

Bråk på torget efter kväll på krogen

Av Ronny Karlsson

Kanske var det ett tidigt julfirande som inte slutade som planerat. Ett bråk vid torget i slutade i alla fall med an anmälan om misshandel.

Bråk på torget efter kväll på krogen
Ett bråk tvingade polisten till Kungsbacka torg under natten till torsdag. Foto: Arkivbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 00.30 under natten till torsdag som det uppstod bråk vid en av krogarna vid torget. En man fick ta emot ett slag i ansiktet och fick en mindre sårskada. Polisen kallades till platsen och det gjordes en anmälan om misshandel. Det finns en person misstänkt för misshandeln men ingen frihetsbrövades i samband med polisens insats.
I övrigt var det lugnt under natten till torsdag.

Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.