Av Anton Bergenkull Lorentzson
Under torsdagskvällen inträffade en bilbrand vid macken vid Sandsjöbacka. Räddningstjänsten är på plats för att släcka branden.
En bilist fick rökutveckling i sin bil under pågående färd på E6:an i södergående riktning.
– Föraren körde av på avfarten vid Sandsjöbacka och stannade på en ficka precis innan macken. Föraren lämnade bilen som därefter började att brinna och vi tillkallades. Vi är där och släcker nu, säger Lars Jostelius, larm- och ledningsoperatör vid räddningstjänsten Storgöteborg.
Det finns inga rapporter på att föraren har ådragit sig några skador i nuläget. Inte heller någon prognos på när räddningstjänstens arbete ska vara slutfört.

Julprodukter kan vara farliga för våra fyrbenta vänner
En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.



