BANDY 2023-10-19 KL. 10:56

Frillesåsreaktionen: Vad håller du på med?

Av Christian Johansson

Markus Kumpuoja meddelade i vintras att det skulle bli hans sista säsong. Så blev det inte – och nu har karriären fått en ny vändning när profilen förstärker en av Frillesås BK:s värsta rivaler.
Reaktionen från FBK var: Vad håller du på med?

Frillesåsreaktionen: Vad håller du på med?
Foto: Christian Johansson

I början av februari kunde NH avslöja att Markus Kumpuoja tänka lägga skridskorna på hyllan efter säsongen. Efter 14 år i Sverige skulle flyttlasset gå tillbaka till Finland för profilen.

– Det är rätt läge. Jag har varit i Sverige i 14 år nu. Jag har svårt att hitta varför jag ska fortsätta, sa veteranen.

Men det skulle stå klart att det inte var helt över. Markus Kumpuoja kritade på för Botnia i Finland och nu har allt fått en ny vändning. IFK Vänersborg har skadeproblem – bland annat är deras anfallsstjärna Emil Viklund borta med ett benbrott. Frillesås konkurrent har sökt efter förstärkning och har nu fått napp. Markus Kumpuoja med ett förflutet i klubben ansluter på ett korttidslån.

– När Viklund blev skadad så tänkte jag att de kanske ringer, man vet ju hur spelarmarknaden ser ut.

Det löste sig och på måndag gör han första träningen.

– Det är kul att hjälpa till och försöka avlasta för de har det tungt med skador. Men jag förstår reaktionerna, vad ska han i Sverige och göra igen?

Ja, det dröjde inte lång tid innan Frillesåsprofilerna Mattias Johansson och Fredrik Johansson hade hört av sig.

– De skrev direkt och undrade "Vad håller jag på med?", säger Markus Kumpuoja med ett skratt.

Han kommer nämligen att möta sin gamla klubb i omgång fyra.

Du borde ha haft trumf på handen vid löneförhandlingen. Tjänar du mer i månaden nu än senast du var i Vänersborg?

– Haha. Jag vet inte, men det är ett speciellt läge.



Fritzell minns filmsuccén och inspelningen i Kungsbacka
NYHETER 2026-06-25 KL. 20:45
Premium

Fritzell minns filmsuccén och inspelningen i Kungsbacka

40 år sedan "Leif" spelades in på Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

2026-06-25 KL. 18:00
Premium

"Det är helt sjukt vad mycket som kan hända på ett år"

Stor intervju med Frölundatalangen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-06-25 KL. 11:00
Värmebölja väntar under Åsacupen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.