HANDBOLL 2020-09-14 KL. 22:39

Veteranens avgörande limning i slutminuten

Den största nyckeln för HK Aranäs är att målvaktsspelet stämmer.  I premiären gick Daniel Bergquist på knock – men det skulle krävas en limning innan segern var i hamn.

Veteranens avgörande limning i slutminuten
Daniel Bergquist klistrade Oskar Joelssons skott i slutminuten och gav HK Aranäs chansen att vinna.



HANDBOLL. HK Aranäs hamnade omedelbart i kölvattnet av de mesta mästarna. Redbergslids IK förde, nykomlingen försökte bara haka på så gott det gick. Det dröjde till matchminut 47 innan gästerna var i ledningen för första gången. En starkt bidragande anledning till att HK Aranäs hade chansen på premiärpoäng var målvakten Daniel Bergquist.

Krävs det att ni vinner målvaktsmatchen får att kunna vinna?

– Den bör vara jämn i alla fall, säger han själv.

 

22 räddningar totalt


I premiären i Lundenhallen utklassade han hemmalagets duo. Adam Krantz började, blev utbytt, men fick komma in igen. I Aranäsmålet stoppade Daniel Bergquist 22 skott och hade en räddningsprocent på 45 procent. RIK:s målvaktspar kom tillsammans upp i tolv räddningar.

Det var dock en parad som stack ut – när Oskar Joelsson klev upp vid ställningen 28–28 hade matchklockan nästan nått 59 minuter. Daniel Bergquist klistrade avslutet från sjumålsskytten.

– Det var en bra utgång på det skottet. Det läget gillade jag, det sista läget var jobbigare när man hade allt att förlora.

 

"En drömstart"


Läget han pratade om var när samme Oskar Joelsson fick avlossa från väldigt långt håll med sekunden kvar. Det blev aldrig någon fara och Daniel Bergquist mål förvandlades till en hoppande segerring.

– Det är superskönt. Vi fick ett kvitto på att det vi håller på med funkar. Vi kommer att behöva ligga på den här nivån för att göra det jobbigt för motståndarna. De flesta matcherna vi kommer att ta poäng i kommer nog se ut såhär, säger han efter en premiärseger som knappast var resultatet av ett skönspel.

Under den senaste vändan i handbollsligan var HK Aranäs aldrig nära att rubba derbyrivalen, den förlustsviten fick ett slut.

– Det är en drömstart att vinna första matchen. Det blir lättare att slicka såren i veckan, säger Daniel Bergquist.

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv
NYHETER 2025-12-02 KL. 21:00
Premium

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv

Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden

TV-klipp och nyheter

Medarbetarna efter haveriet:
2025-12-02 KL. 18:00
Premium

Medarbetarna efter haveriet: "Vi blir svartmålade"

Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut

Mästarna tappar stjärnan
HANDBOLL 2025-12-02 KL. 09:00
Premium

Mästarna tappar stjärnan

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året
NYHETER 2025-12-01 KL. 20:15
Premium

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året

Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
NYHETER 2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
BANDY 2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

Sporten i korthet
SPORT 2025-12-01 KL. 11:24
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.