NYHETER 2019-09-19 KL. 11:11

Ölstopp på Bambabar

Ölstopp på Bambabar

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Krogveteranen Patrick Erlandsson startade inför sommaren ölstället Bambabar vid brända tomten, fullt medveten om att det inte skulle kunna bli långsiktigt eftersom tomten snart ska bebyggas. Lokalen har inte heller ventilation som klarar riktig matlagning.

Men satsningen handlade främst om öl. Erlandsson importerar ett tyskt fatöl, så med låga priser var tanken att få upp volymerna.

Grusytan utanför blev snabbt en populär lekyta med boule och pilkastning, men kritiken kom lika snabbt. Andra krogägare hade synpunkter på de extremt låga ölpriserna, och Miljöförvaltningen menade att varma mackor och lite soppor inte kunde räknas som en varierad meny, det som egentligen krävs för alkoholservering.

Det blev täta tillsynsbesök från Miljöförvaltningens inspektörer och till slut en varning:

"Det har i samband med tillsyn enligt alkohollagen konstaterats brister enligt alkohollagen i form av onykterhet och bristande måttfullhet vid alkoholservering och marknadsföring/prissättning", står det i protokollet.

Men nu har Miljönämnden använt det yttersta vapnet: vid gårdagens möte drogs serveringstillståndet in. Spiken i kistan är att man sett hur flera gäster gått ut och in på gatan med öl i handen under festkvällen med Arvingarna.

Det var dock med knapp marginal. Moderaterna med ordförande Peter Söderberg i spetsen vill nöja sig med varning och fick stöd av partikamraterna och Centern. Men övriga partier gick på förvaltningens förslag att dra in tillståndet, och vann med en rösts övervikt.

– Visst, han bröt mot alkohollagstiftningen men jag tycker att det finns förmildrande omständigheter, säger Peter Söderberg.

– Det var väldigt mycket människor ute den kvällen, det var en stor fest i hela staden och nästan kaotiskt, så jag tycker att det är förståeligt att krögaren blev lite tagen på sängen. Att dra in tillståndet innebär att man inte får nytt under tre år, och det tycker jag är för starkt. Det borde finnas en gradering i lagstiftningen, där man kunde dra in kortare tid.

Krogägaren Patrick Erlandsson tycker inte oväntat att beslutet är felaktigt.

– Jag har skickat en överklagan där jag begär inhibition.

Inhibition betyder att beslutet inte gäller under tiden överklagan behandlas. Men i väntan på besked från förvaltningsrätten är tillståndet indraget med omedelbar verkan.

Regionala direktören om rivna kontraktet:
NYHETER 2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

TV-klipp och nyheter

Brukare avvisades av personal under natten:
2025-09-18 KL. 11:45
Premium

Brukare avvisades av personal under natten: "Orkar inte nu"

Händelsen utreds nu enligt lex Sarah

Tränarens kritik trots jättevändningen
2025-09-18 KL. 08:14
Premium

Tränarens kritik trots jättevändningen

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"
Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.