Många klädföretag har det tufft. Men andra väljer att satsa. I vår kommer en ny butik för Lager 157 att stå klar i Kungsbacka.
Klädkedjan startades i Gällstad utanför Ulricehamn 1999 och har sedan starten vuxit rejält. I dag finns drygt 50 butiker i Sverige och företaget har även satsat på den norska marknaden. Enligt företagets hemsida ska 2024 bli året då man dessutom satsar utanför Norden.
Men satsningarna i Sverige är inte klara. I vår öppnar nämligen Lager 157 en butik i Kungsbacka. Det uppger en källa med insyn i företaget till Norra Halland.
Butiken ska öppnas i samma fastighet som Coop på Inlag.
Coop har inte velat kommentera det hela lokalt, och Lager 157 har inte återkommit trots flera försök till kontakt via mail och telefon.
Lokalen vid Coop ska under vintern byggas om och i mars är det planerat för premiär.
Serien om vårt rättssystem går vidare
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.