En man från Kungsbacka har begärts häktad för två stycken våldtäkter. En av våldtäkterna tros ha skett på ett uteställe i centrala Kungsbacka.
Det är en man i 35-årsåldern som begärs häktad för två fall av våldtäkt. Båda våldtäkterna ska enligt åklagaren ha skett under onsdagen.
En av våldtäkterna ska ha skett på en plats i centrala delarna av staden och den andra på ett uteställe i centrala Kungsbacka.
Mannen anhölls i sin frånvaro samma dag och kunde också gripas och anhållas på kvällen den dagen.
En häktningsförhandling genomförs under fredagseftermiddagen.
Riksdagspolitikern har kallats för ”äckel” och ”maktgalen nazisthora”
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.


