NYHETER 2025-10-17 KL. 07:35

Julkalender från Bianca Ingrossos företag anmäls

En sminkkalender för 3000 kronor från Bianca Ingrossos företag Caia Cosmetics har fått mycket kritik. Nu har en kvinna från Kungsbacka anmält företaget till Allmänna reklamationsnämnden.

Julkalender från Bianca Ingrossos företag anmäls
En kvinna från Kungsbacka anmäler Bianca Ingrossos företag Caia Cosmetics. Foto: Pressbild/Warner Bros.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kalendern säljs för runt 3000 kronor och ska fungera som en julkalender med 24 luckor där det ska finnas presenter.

Kvinnan från Kungsbacka fick sin kalender av pojkvännen. Men när hon började se att andra som öppnat kalendern var besvikna, beslutade hon sig för att granska sin.

Det visade sig då att även hennes kalender var allt annat än perfekt.

"Efter att ha sett hur andra öppnat sina kalendrar och upptäckt problem, valde jag att själv öppna min för att kontrollera. Tyvärr visade det sig vara en stor besvikelse.

Flera av produkterna var smutsiga och skadade, och en lucka (nummer 8) saknades helt", skriver kvinnan från Kungsbacka i sin anmälan till Allmänna reklamationsnämnden.

Utöver luckan som saknades helt, var det också tolv luckor som var defekta.

Kalendern har marknadsförts som en lyxprodukt och Caia Cosmetics har blivit en viktig aktör på marknaden. Inte minst tack vare att Bianca Ingrosso är en av Sveriges mest kända personer.

Kvinnan från Kungsbacka skriver i sin anmälan att hon kräver ersättning för de defekta produkterna utan att behövs skicka tillbaka dessa. I andra hand vill kvinnan ha en ersättning på 1 500 kronor.

"Detta är en produkt som marknadsförs som en lyxig och exklusiv julupplevelse, men istället för en mysig och förväntansfull känsla inför december har det här blivit en källa till irritation och besvikelse", står det i anmälan.

Norra Halland har sökt Caia Cosmetics för en kommentar.



Trafikolycka i Fjärås
BLÅLJUS 2025-10-18 KL. 17:46

Trafikolycka i Fjärås

Krönika: Då ses vi nästa vår
KRÖNIKOR 2025-10-18 KL. 13:00
Premium

Krönika: Då ses vi nästa vår

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år
NYHETER 2025-10-18 KL. 09:00
Premium

Eldsjälarna bakom butiken som snart firar 40 år

"Det som håller mig vid liv"

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu
NYHETER 2025-10-17 KL. 11:45
Premium

Droger, stök och falska papper – nu är hemmet till salu

Nu ska 1800-talsgården säljas efter tio år med ungdomsvård

Två klubbar fick inte elitlicensen
BANDY 2025-10-17 KL. 11:39
Premium

Två klubbar fick inte elitlicensen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.