NYHETER 2023-03-08 KL. 14:00

Full fart för många i härligt vinterväder

Av Eric Andersson

Onsdagsförmiddagen bjöd på ett fantastiskt vinterväder med klarblå himmel, ett par minusgrader och rejält med snö.

Full fart för många i härligt vinterväder
Det gäller att styra åt rätt håll och hålla sig i backen, annars fastnar snowracern i snön. Foto: Eric Andersson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Åka pulka, bygga snögubbar eller varför inte ta en tur på längdskidorna? I Kungsbacka var det full fart på flera ställen.

Fler vinterbilder kan du se i fredagens papperstidning.


En familj tillbringade sin onsdagsförmiddag i en liten pulkabacke i Kolla. Foto: Eric Andersson.



Leif plockade också fram sina längdskidor för att njuta av en fantastisk vinterdag. Åkningen gick bra, men han hoppas på ännu lättare färd under andra varvet då han kan åka i sina spår från första varvet. Foto: Eric Andersson.


TV-klipp och nyheter

Så gick snöröjningen enligt kommunen
2026-01-08 KL. 12:05
Premium

Så gick snöröjningen enligt kommunen

"Jätteimponerad av mina medarbetare"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-08 KL. 12:05
Så gick snöröjningen enligt kommunen
Premium | SPORT 2026-01-08 KL. 10:30
16-åringen från Onsala frälste Halland
Premium | SPORT 2026-01-08 KL. 09:30
Skyttedrottningen klev fram och avgjorde

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.