ISHOCKEY 2019-08-21 KL. 22:19

Nyförvärven levererade omgående

Nyförvärven levererade omgående
Emil Backman är tillbaka i Hanhalsdressen.

Hanhals Kings har tappat förstakedjan från i fjol. I hemmapremiären räddades de av en ny ledartrio.

 

ISHOCKEY: TRÄNINGSMATCH

Hanhals Kings – Grästorps IK 6 – 3

 

Det syntes att Hanhals Kings till stora delar är ett helt nytt lag säsongen 2019/20 i den första perioden. Det oroväckande var att de inte såg ut som ett ishockeylag. Backen Kim Roussakoff grundlurades och testade isen hållbarhet med bakdelen och gästernas Tobias Henriksson prickade krysset. Samme Henriksson utökade efter hemmaslarv, det var 2–7 i skottstatistiken och underläget i hemmapremiären hade kunnat vara större för Hanhals Kings.

– Det är inte så vi vill spela någonstans, säger Emil Backman.

Till slut kunde ändå Hanhals Kings komfortabelt besegra Grästorp som lirar i tvåan.

– Prestationen är inte så bra som vi vill, det är långt kvar. Det är skönt att få med oss resultatet, säger Backman.

 

I fjol kretsade en stor del i offensiven kring kedjan med Robin Carlsson, Pontus Andreasson och Mattias Elfström. Trion har lämnat och de som fyllde tomrummen levererade omgående. Förstakedjan med Jesper Emanuelsson, ny från Frölunda, Ludwig Niederbach, ny från Vännäs och Emil Backman, ny från Tyringe, var på isen vid hemmalagets fem första fullträffar.

– Vi är tre killar som är skridskostarka och jobbar för varandra. Sen var inte prestationen där, även om vi fick med oss målen. Det finns många bitar kvar att jobba på, säger Emil Backman.

 

Centern var det första nyförvärvet Hanhals Kings knöt till sig och tränaren Niclas Högberg har varit tydlig med att han tror hårt på 21-åringen. I hemmapremiären blev det 2+2 från Backmans klubba.

– Jag kände mig hyfsat pigg men huvudet var inte med, det var min första match på sex månader.

Vad förväntar du dig av dig själv i vinter?

– Jag vill vara en starkt bidragande kraft offensivt. Jag är för att producera poäng. Min målsättning är att vara en toppspelare i ettan.

BILDEXTRA från folkracet
SPORT 2025-09-14 KL. 19:13
Premium

BILDEXTRA från folkracet

Andra raka segern för Onsala
FOTBOLL 2025-09-14 KL. 16:59
Premium

Andra raka segern för Onsala

Emil och Oliver prisades för sina A-traktorer
NYHETER 2025-09-14 KL. 16:45
Premium

Emil och Oliver prisades för sina A-traktorer

På landets största EPA-träff hamnade de på prispallen

Vattenskada i Gottskär
NYHETER 2025-09-14 KL. 14:29

Vattenskada i Gottskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 13:36
Usla starten förstörde skrällchansen
Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 10:18
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.