NYHETER 2021-01-24 KL. 13:57

Medicinskt ansvarig: De vill inte ha vaccinet

De exakta skälen till att så stor andel som 26 procent av vårdpersonalen tackat nej till vaccin förblir obesvarade. Men sannolikt handlar det inte om vänligheten att låta någon mer behövande få gå före.
– Jag tror att de som tackar nej helt enkelt inte vill ha det, säger Anna Gröneberg, medicinskt ansvarig sjuksköterska.

Medicinskt ansvarig: De vill inte ha vaccinet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Reaktionerna på Norra Hallands artikel om att personal inom äldrevården i Kungsbacka ratar vaccinet har varit många och blandade. Bland kommentarer i sociala medier finns inlägg som försvarar dem som tackat nej och menar att Norra Halland inte har all fakta. Ett skäl som anges är att de som tackat nej till vaccinering gjort de då de tycker att det är viktigare att de som verkligen behöver vaccinet ska få det först.

Anna Gröneberg är medicinskt ansvarig sjuksköterska (Mas) i Kungsbacka kommun. Hon har dock inte hört något om särskilda skäl till varför vissa tackar nej.
– Nej, det har vi inte. Det kan ju finnas olika perspektiv bakom, men jag tror att de som tackar nej helt enkelt inte vill ha det.

Hon förklarar att Kungsbacka följer den prioriteringsordning som är fastslagen på nationell nivå.

– Alla kommer att erbjudas vaccinet före midsommar hoppas vi. De med störst behov prioriteras först, och det är de personer som är äldre eller sköra och är i störst behov av hälso- och sjukvård. Samtidigt sker det parallellt vaccination av personal inom vården. Vi vill vaccinera personalen i samma takt som de som är i riskgrupp.

Prioriteringsordningen styr


Då det finns en prioriteringsordning fastställd, spelar det ingen roll om en person tackar nej, förklarar Anna Gröneberg. Det innebär inte att någon annan får den snabbare.

Så om en vårdanställd tackar nej för att en vårdtagare ska få den istället - det fungerar alltså inte så?
– Nej, det har ingen betydelse. Troligen har den personen i så fall fått sin spruta redan, säger Anna Gröneberg.

Och att personal vaccineras parallellt, det har med helhetsgreppet att göra då personalen även rör sig utanför sina arbetsplatser.

– Har vi hög spridning i samhället, då är risken större att vi även får spridning på våra boenden, säger Anna Gröneberg.

Läs även: 

Nej till vaccin skapar ilska

En fjärdedel ratar coronavaccinet

Skärpta krav på munskydd i Halland

Kronprinsessparet ringde upp Kungsbacka

Grannfejden som pågått i över 20 år:
NYHETER 2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

TV-klipp och nyheter

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.