KONST 2020-04-08 KL. 09:30

Knepig räddningsaktion av badhuskonst

Det gamla badhuset ska rivas, men den offentliga konsten i byggnaden försöker kommunen rädda. Men det gick så där i starten…

Knepig räddningsaktion av badhuskonst
Rasmus Tornlind från KBAB försöker försiktigt knacka loss konstverket från betongpelaren. Men försöket sprack bokstavligen.



Arbete med att rädda verken drog igång på måndagen.

Då gjordes ett försök att få ner den stora turkosfärgade pelaren av Carl-Harry Stålhane med undervattensmotiv som stått mellan den mindre plaskbassängen och själva simbassängen.

– Många gånger är konst som minst intressant när den är mellan 20 och 40 år gammal. Det är en jobbig tid för konstverk, för då har folk blivit less på dess uttryck. Men pelaren är så pass speciell att folk inte har ledsnat på den. Det har också kommit in en fråga till nämndsordföranden om den, då är det roligt att kunna svara att vi ska försöka spara den, säger Charlotta Hanno, utvecklare konst i Kungsbacka kommun.

Sju ton


Just försöka, är ett väsentligt ord i sammanhanget. Pelaren är klädd i kakelplattor, och att flytta hela, precis som den står, var inte möjligt.

– Pelaren väger sju ton och mark klarar vanligtvis bara att bära upp 300 kilo per kvadratmeter. Om vi bara sågade ut den och flyttade, skulle pelaren sjunka rakt ner i Kungsbackaleran.

Istället var planen att knacka loss platta för platta, för att sedan kunna sätta upp dem igen på en ny konstruktion.


Charlotta Hanno pusslar ihop bitarna på golvet efter hand.


– Men om det går eller inte beror på hur stark fogen är. Om plattan är starkare än fogen, då går fogen sönder. Om fogen är starkare, ja, då är det plattan som går sönder, sa Charlotta Hanno innan arbetet startade.

Såga ut


Fogen vann. Trots tålamod och försiktigt mejslande sprack allt för många plattor. På eftermiddagen fick Charlotta Hanno meddela det inte går att rädda konstverket. Vad som händer med de plattor som lossnade, är inte klart.

– Vi får se om vi kan spara någonting, säger Charlotta Hanno.

Förhoppningen är att det går bättre med den stora keramikreliefen av Örjan Johansson i entrén, som sågas ut ur väggen.

– Förhoppningsvis kommer den att hamna någonstans i de nya hallen. Annars blir det på någon annan, väl synlig plats, säger Charlotta Hanno.

 

Så här såg det ut när man försökte rädda pelaren i måndags: 

[embed]https://www.facebook.com/NorraHalland/videos/232202634812293/[/embed]

 

Tidigare i NH:

Nu fylls bassängerna i nya badhuset

SENASTE TV-NYHETERNA

Flera anmälningar mot buller från flisning
NYHETER 2023-03-25 KL. 09:00

Flera anmälningar mot buller från flisning

Veteranen blev matchhjälte när kontraktet säkrades
ISHOCKEY 2023-03-24 KL. 22:01
Premium

Veteranen blev matchhjälte när kontraktet säkrades

Nya galenskaper när Fritzell ska göra krogshow
KULTUR & NÖJE 2023-03-24 KL. 19:45

Nya galenskaper när Fritzell ska göra krogshow

MSB lanserar krissida för barn
NYHETER 2023-03-24 KL. 18:00

MSB lanserar krissida för barn

Brand i lastbil på E6 – vägen öppnad igen
BLÅLJUS 2023-03-24 KL. 15:55

Brand i lastbil på E6 – vägen öppnad igen

Stjärnan om elitidrotten:
SPORT 2023-03-24 KL. 11:45
Premium

Stjärnan om elitidrotten: "Det är mycket ångest"

✔ Den trasiga uppväxten ✔ Drivkrafter ✔ Vad hon vill uppnå

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KONST 2023-03-25 KL. 16:20
Glitter och konstglädje i Kullavik
BLÅLJUS 2023-03-25 KL. 09:54
Ballonger och sparkar
Premium | ISHOCKEY 2023-03-24 KL. 22:23
Tränaren om framtiden: "Vi får se"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Ettårige schäfern Sigge sprang iväg i samband med en trafikolycka i januari. Medan matte Johanna Almtén låg på sjukhus drog ett stort sökpådrag igång. Sigge observerades flera gånger under det ett och ett halv dygnet han var borta, men det var först när han såg Johanna som han vågade sig fram. – Det går inte att beskriva hur underbart det kändes.