KONST 2020-01-31 KL. 14:00

H2O öppnar i Onsala

Butiken är fylld av konsthantverk och det finns också en galleridel. På lördag den 1 februari blir det festlig invigning i Spekedals centrum.

H2O öppnar i Onsala

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är hantverkskollektivet H2O som tar över lokalen på Gottskärsvägen efter Made in Onsala som drivit liknande verksamhet där under några år. Flera av de medlemmarna är med i den nya konstellationen av hantverkare men det finns även flera nytillskott.

– Det är delvis andra människor och andra hantverk. Det är därför vi har bytt namn också. Nu heter vi H2O som står för Hantverk Onsala, säger Margit Danielsson som är ny i gänget.

Onsala omgivet av vatten är twisten på själva namnet och ytterligare en nyhet är att det inte bara är hantverkare från Onsala som får vara med längre.

– Vi har utökat och alla hantverkare i Kungsbacka kommun är välkomna, säger Susanne Börjesson Philips.

Keramik, glaskonst och marmelad


I butiksdelen finns hantverk skapat av medlemmarna. Allt från keramik till glaskonst och marmelader finns till försäljning. För intresserade går det att hyra pallplats och i galleridelen har konstnärer möjlighet att visa sin konst, en månad i taget.

– Det är trevligt när det skiftar i butiken, säger Margit.

H2O kommer att drivas som en ekonomisk förening och medlemmarna kommer turas om att stå i butiken. Öppettiderna är fredagar och lördagar till att börja med och alla närvarande vid intervjun är överens om att de är ett gott gäng.

– Det är kul att umgås med kreativa människor, man får energi och idéer, säger Susanne.

– Ja, det är trevliga människor som gör något tillsammans. Vi är alla hantverkare och behöver någonstans där vi kan avyttra det, säger Margit.

Konstnärlig kvalitét


De är noga med att den konstnärliga kvaliteten ska vara hög och att det ska vara ett roligt ställe att gå till. Prisklassen i butiken är från en femtiolapp upp till flera tusen.

– Här finns allt från gåbort-presenten till 50-årskalaset, säger Birgitta Kjellström.

I framtiden finns också planer på att få med andra i Spekedals centrum som nu börjat leva upp med nya affärsidkare.

– Ja, det händer lite i området och det kan bli aktuellt med en gemensam uteaktivitet, säger Eva Eliasson.

 

Invigningen är på lördag den 1 februari är klockan 12–16.

 

Fler artiklar om konst & kultur kan du läsa här

 

 

 

 

 

Full fart framåt – Alfred och Alina släpper första låten
KULTUR & NÖJE 2026-05-07 KL. 21:00
Premium

Full fart framåt – Alfred och Alina släpper första låten

Duon spelade in sången på annorlunda plats

TV-klipp och nyheter

Krav på tidig utbildning om utsatthet på nätet
2026-05-07 KL. 19:00
Premium

Krav på tidig utbildning om utsatthet på nätet

"När vi började med det här var det ingen som ville prata om det"

NH betygsätter spelarna i herrlaget
2026-05-07 KL. 18:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

MC-trenden: Fler hojar på vägarna och äldre förare
NYHETER 2026-05-06 KL. 20:00
Premium

MC-trenden: Fler hojar på vägarna och äldre förare

Så ser MC-ägandet ut i Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-05-07 KL. 21:32
Två A-traktorer frontalkrockade
Premium | HANDBOLL 2026-05-07 KL. 18:00
NH betygsätter spelarna i herrlaget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.