ISHOCKEY 2023-02-19 KL. 19:15

Hanhals har det i egna händer inför avgörandet

Av Christian Johansson

Ett effektivt powerplay sänkte Ulricehamn. Inför avslutningen har Hanhals Kings det i egna händer att säkra kontraktet.

Hanhals har det i egna händer inför avgörandet
Hanhals Kings fick jubla på hemmaplan. Arkivfoto: Christian Johansson

– Det här var en måstematch för oss, säger tränaren Dmitri Milchakov.
Det syntes inledningsvis. Hackigt och nervöst från hemmalagets sida. Men Fredrik Johansson ordnade ändå ledningen och i andra perioden visade Hanhals Kings att powerplay-träningen gett resultat.
– Vi har lagt mycket vikt vid spel i numerärt under- och överläge. Nu fick vi mål efter spel som vi ville att det skulle se ut.

Hanhals Kings hade 3–0 och kontrollerade sedan hem det. Gästerna fick bara iväg tre skott i sista perioden. Det innebär att Kungsbackalaget inför avslutningsomgången ligger på säker mark. Men lagen under har ett på pappret tacksamt motstånd i sista omgången.
– Vi kan inte hoppas att lagen bakom inte kommer att vinna. Det kommer inte hålla. Vi har läget vi vill ha, nu måste vi spela vår bästa hockey. Räcker det så räcker det.
Hanhals Kings möter Lidköping i sista omgången på onsdag.



Matchfakta
Hanhals Kings – Ulricehamns IF 3 – 1 (1–0, 2–0, 0–1)
1–0 (12.19) Fredrik Johansson, 2–0 (25.05) Kasper Bäckström, 3–0 (36.27) Alexsandars Galkins, 3–1 (50.21)
Skotten: 32–15

TV-klipp och nyheter

Elever mår bättre i siffror – men ångest syns i samtal
2026-05-17 KL. 09:00
Premium

Elever mår bättre i siffror – men ångest syns i samtal

Sociala medier och prestationskrav skapar stress hos många elever

Krönika: Världen behöver fantomen igen
2026-05-17 KL. 15:00
Premium

Krönika: Världen behöver fantomen igen

Vårens Lanbit tar plats i ishallen
NYHETER 2026-05-14 KL. 17:45
Premium

Vårens Lanbit tar plats i ishallen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.