NYHETER 2020-05-14 KL. 10:31

Halland kan ha nått platå

Den senaste tidens inrapportering av bekräftade fall av covid-19 ligger på en jämn nivå i Halland. Detta kan innebära att länet har nått en platå.
– Det finns i alla fall inga tecken på att det drar iväg, säger chefläkare Anders Åkvist. 

Halland kan ha nått platå

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Alla fall av bekräftad covid-19 ska rapporteras in enligt en särskild rutin. Sett till statistiken i Halland senaste tiden har antalet inrapporterade fall legat på en jämn nivå, vilket enligt regionen kan tyda på att en platå är uppnådd.

– Ser man till antalet fall och till datum när personerna har insjuknat, så ligger det på en väldigt stabil nivå som det ser ut nu. Det är klart att det kan svänga, men det finns i alla fall inga tecken på att det drar iväg, säger Anders Åkvist som är tillförordnad regional chefläkare på Region Halland.

Även siffran för antalet personer som vårdas på sjukhus har sjunkit något jämfört med förra veckan, men där är det svårt att dra några slutsatser, enligt läkaren.

– Det kan ändras och svänga från en dag till en annan, så där måste vi titta till medeltalet över längre tid. Men den generella trenden är att det är ganska stabilt.

Anledningen till att kurvan nu ligger jämnt tror Anders Åkvist kan bero på att invånarna till stor del följer de riktlinjer som gäller.

– Vi ser den här utvecklingen tack vare alla som följt rekommendationerna från Folkhälsomyndigheten. Om alla hade levt som vanligt hade vi troligen sett en sjukvård i kris. Så nu är det viktigt att vi fortsätter att följa råden för att få en trygg sommar, säger Anders Åkvist.

 

Läs även:

Överläkaren om testerna: "Kapaciteten utnyttjas inte" 

80 personer testade för covid-19

Inte aktuellt med ansiktsskydd i vården 

Förvaltningschefen: "Alla tar stort ansvar" 

Ulla besegrade covid-19 “Jag har aldrig varit så trött i hela mitt liv”

Coronaläget i Halland

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet
FAMILJ 2025-09-04 KL. 19:00
Premium

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet

Ville få tillbaka mötena med människor

Tränaren från Onsala sparkas
FOTBOLL 2025-09-04 KL. 09:46
Premium

Tränaren från Onsala sparkas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-05 KL. 16:45
Därför blir stjärnan kvar i Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.