BLÅLJUS 2020-06-01 KL. 14:55

Döms för misshandel av sin syster

En man i 25-årsåldern har dömts för misshandel och grovt hemfridsbrott, efter att han i somras gett sig på sin syster när han varit påverkad av alkohol och tabletter.

Döms för misshandel av sin syster

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Mannen hade varit på fest och druckit alkohol och tagit tabletter, när han anlände till sin systers bostad i Åsa i somras. Systern såg att han var påverkad och att ”han var tom i blicken” och ville därför inte släppa in honom i sitt hem där hennes barn sov.

Tvingade sig in i bostaden


Men brodern tog inte ett nej utan gapade och skrek, tryckte sig in och tog ett grepp runt hennes hals och nacke. De föll till båda till golvet. Systern hade dock en väninna på besök som kunde ingripa och sära dem åt. När kvinnorna ringde polisen tog han telefonen ifrån dem, och tog åter grepp om hennes hals.

Systern uppger för rätten att hon är övertygad om att han gjorde som han gjorde för att han var påverkad. De båda uppger att det normalt har en nära och bra relation.

Mannen säger i sin tur att systern är hans bästa vän och att han mår oerhört dåligt av händelsen. Han minns att han varit i hennes hem och tagit armen om hennes hals, i övrigt kan han varken erkänna eller förneka brott.

Skyddstillsyn


Rätten menar att det står klart att hans agerade varit till följd av ett problematiskt alkohol- och tablettmissbruk. Därför blir påföljden skyddstillsyn och föreskrift om att delta i vård och behandling.

Fler blåljus-nyheter här

Paret berättar – så är livet efter bomben i Kolla
NYHETER 2025-10-27 KL. 19:45
Premium

Paret berättar – så är livet efter bomben i Kolla

”Idag hade de fått smälla hemma i stället”

TV-klipp och nyheter

Rydfeldt:
2025-10-27 KL. 20:15
Premium

Rydfeldt: "Det egna ansvaret väldigt stort"

Kommenterar familjens liv efter bomben i Kolla

Tränarduon lämnar Onsala BK
2025-10-27 KL. 21:02

Tränarduon lämnar Onsala BK

Sporten i korthet
SPORT 2025-10-27 KL. 11:48
Premium

Sporten i korthet

✔ Tre (!) boxplaymål ✔ Tappade i toppmötet ✔ Klev fram i slutminuterna

Bröderna med succéföretaget – omsätter tiotals miljoner
NYHETER 2025-10-26 KL. 17:45
Premium

Bröderna med succéföretaget – omsätter tiotals miljoner

"Klockan är pricken över I:t"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-10-27 KL. 11:48
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.