Klik venligst
DEBATT 2026-03-14 KL. 15:00

Debatt: Viktigt fortsätta satsa på forskningen

Debatt: Viktigt fortsätta satsa på forskningen
Forskningen behöver lära oss mer om hur levnadsvanor hos personer med medfödda hjärtfel påverkar riskerna för att drabbas av hjärt-kärlsjukdom, skriver debattörerna. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Antalet barn med medfödda hjärtfel som dött inom sina fem första levnadsår har minskat med 82 procent sedan millennieskiftet. Idag överlever hela 97 procent av alla barn med medfödda hjärtfel till vuxen ålder. Den positiva utvecklingen har lett till att antalet personer i Sverige som lever med medfödda hjärtfel ökar. Antalet vuxna (18 år och äldre) som lever med medfödd hjärtsjukdom uppskattas till cirka 40 000 personer i Sverige, vilket i Halland motsvarar cirka 1 300 vuxna.

Vuxna med medfödda hjärtfel, på engelska Adult Congenital Heart Disease (ACHD), är en starkt växande patientgrupp som kräver särskilda kunskaper för omhändertagande och behandling och innebär nya utmaningar för forskningen.

En person med medfött hjärtfel har en ökad risk för att drabbas av hjärt-kärlsjukdom som hjärtsvikt, hjärtinfarkt eller stroke senare i livet och lever kortare än en genomsnittlig person.

Fler avancerade ingrepp, ständigt utvecklade behandlingar och bättre vård räddar fler liv. Forskningen gör stor skillnad. Därför är det viktigt att vi fortsätter satsa på den för att fler ska få leva friska genom alla livets faser. Vården har fortfarande stora utmaningar att ge hjärtebarn samma förutsättningar till ett långt och friskt liv som barn som föds friska.

Forskningen behöver lära oss mer om hur levnadsvanor hos personer med medfödda hjärtfel påverkar riskerna för att drabbas av hjärt-kärlsjukdom. Vi behöver ökad kunskap om hur övervikt, fysisk inaktivitet, ohälsosamma matvanor, rökning, snusande och hög alkoholkonsumtion påverkar dessa individer.

När gruppen ACHD växer kommer fler ha behov av behandlingar för blodförtunning, blodfetter och blodtryckssänkande läkemedel. Fler kommer även ha behov av operationer som till exempel byte av hjärtklaffar.

Det behövs högspecialiserad vård för personer med medfödda hjärtfel. Det är viktigt att ett hjärtebarn som når vuxen ålder får träffa en specialist på vuxna med medfödda hjärtfel. Många barn med åtgärdade medfödda hjärtfel måste ha fortlöpande kontakt med sjukvården.

Barn med medfödda hjärtfel måste ges bättre möjligheter genom hela livet. Med mer forskning och utvecklad vård är det möjligt.

Kristina Sparreljung, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden

Zacharias Mandalenakis, universitetssjukhusöverläkare och docent vid Göteborgs universitet

Läs mer debatt:

Debatt: Varje vår rycks mattan undan i skolan

Debatt: Bygg skyddsrum även för Onsalabor

Debatt: Den nya insamlingen ger möjligheter



Klik venligst
Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan
KULTUR & NÖJE 2026-09-29 KL. 21:00
Premium

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

"Tror väldigt mycket på att säga ja"

TV-klipp och nyheter

Sjukdomen slår mot bina – hela samhällen måste avlivas
2026-09-29 KL. 12:30
Premium

Sjukdomen slår mot bina – hela samhällen måste avlivas

"Vi påverkas mycket av det"

Stor enkät inför Aranäs nystart i allsvenskan
HANDBOLL 2026-09-28 KL. 19:45
Premium

Stor enkät inför Aranäs nystart i allsvenskan

Zanotti: "Zanotti är inte som alla andra"

Så har öppna förskolan förändrats på 50 år: ”Papporna har blivit fler”
NYHETER 2026-09-28 KL. 18:15
Premium

Så har öppna förskolan förändrats på 50 år: ”Papporna har blivit fler”

Pionjären berättar om starten

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-09-28 KL. 11:55
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-29 KL. 06:45
Stort intresse för nytt bostadsprojekt

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

Johan Malm började tävla i att öppna ostron för 20 år sedan. Sedan dess har Gottskärsbon hunnit tävla världen över och i år har segrarna avlöst varandra. På lördag väntar VM i Galway.