DEBATT 2026-03-09 KL. 14:00

Debatt: Varje vår rycks mattan undan i skolan

Debatt: Varje vår rycks mattan undan i skolan
Det som händer i klassrummen är inte ett mysterium. Det är resultatet av prioriteringar, skriver debattören. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Varje vårtermin händer något mycket märkligt i Kungsbacka kommun. Det är då mattan rycks undan för skolans personal och elever.

Under hösten bygger vi upp en verksamhet utefter behov. Vi skapar relationer, struktur och studiero. Vi anpassar undervisningen. Vi samverkar med elevhälsan. Vi sätter in stöd. Vi försöker göra det som krävs för att elever ska lyckas.

Sedan kommer våren. Och då blir detta plötsligt för dyrt. Tjänster ska tas bort. Personal ska flyttas. Vuxna försvinner. Rutiner bryts. Det skapar inte bara oro – det skapar otrygghet i hela organisationen. Det är inte konstigt att det ser ut som det gör i skolan. Vi talar om otrygghet, bristande resultat och ökande problem.

Men hur kan vi förvänta oss något annat?

Barn behöver stabilitet. Skolan skapar instabilitet. Barn behöver långsiktighet. Skolan levererar kortsiktighet. Barn behöver relationer. Skolan river dem varje vår. Och när konsekvenserna kommer i form av ohälsa och skolfrånvaro - då är det inte en överraskning, det är en följd.

Det här är inte otur. Det är inte oförutsedda händelser. Det är konsekvenser av medvetna beslut. För det som händer i klassrummen är inte ett mysterium. Det är resultatet av prioriteringar. Och barnen betalar priset.

Josefin Gennerud, lärare/kostnad för Kungsbacka kommun

Läs mer debatt här:

Debatt: Unga måste ha råd att bo kvar

Debatt: Nollvision mot hot och våld i skolan

Debatt: Kortare arbetstid slår mot företagen



TV-klipp och nyheter

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt
2026-08-15 KL. 15:15
Premium

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
HANDBOLL 2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

Nu blir röstkorten digitala
NYHETER 2026-08-14 KL. 13:15
Premium

Nu blir röstkorten digitala

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.