DEBATT 2022-04-29 KL. 11:00

Debatt: Värd en tyst minut på Yttrandefrihetsdagen

Debatt: Värd en tyst minut på Yttrandefrihetsdagen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Att försvara vår demokrati, jämställdhet och yttrandefrihet aktualiseras med all tydlighet med Rysslands agerande mot sina grannländer samt bildandet av nya partier i Sverige och Europa, med krav på särlagstiftning för folkgrupper med politisk/religiös övertygelse.
Yttrande- och åsiktsfrihet är inte en självklarhet. När dessa värden hotas som är Sveriges fundament, måste demokratin försvaras beslutsamt.
Kungsbackas tätort växer och många bostäder, byggnader, vägar, torg och så vidare tar form. Här finns möjlighet att uppmärksamma personer som med stora uppoffringar försvarat vår yttrande- och åsiktsfrihet som är grunden för vårt sätt att leva i en demokrati.
Konstnären, debattören, författaren och föreläsaren Lars Vilks, vars våldsamma död den 3 oktober 2021 utanför Markaryd berörde oss alla. Hans död utreds fortfarande av tre myndigheter; Särskilda åklagarkammaren, Trafikverket och Polisens nationella operativa avdelning NOA. NOA utreder detta som mord.

Lars Vilks är mest känd för konstverken Nimis (drivvedsskulptur), Arx (bokverk i sten och betong) samt Muhammedbilden med profeten Muhammed som rondellhund.
Efter publiceringen av Muhammedbilden i Nerikes Allehanda 2007 fick Lars Vilks en muslimsk dödsdom mot sig och hotades av bland andra IS, Al-Qaida och andra muslimska terrorgrupper. I till exempel nummer 10/2013 av Al-Qaidas nättidning Inspire, listas Lars Vilks tillsammans med tio andra offentliga personer som de allra mest eftersökta att dödas för brott mot islam.
Efter publiceringen av Muhammedbilden i Nerikes Allehanda utsattes Lars Vilks för flera attentat och mordförsök, som till exempel mordbrand i hans hem samt dödligt väpnat attentat i Köpenhamn.
Sedan 2007 levde Lars Vilks under ständigt beskydd av SÄPO:s livvakter. Hans liv begränsades kraftigt med ständiga bostadsbyten och hinder mot att träffa sin sambo. Lars Vilks fortsatte ända till sin död med föreläsningar kring temat Konst och yttrandefrihet.
Lars Vilks är en person som i högsta grad förtjänar att uppmärksammas med namn på torg, annan centralt belägen offentlig väg/plats i Kungsbacka kommun samt med en tyst minut på Yttrandefrihetsdagen den 3 maj klockan 12.00.

Per i Vallda

SPORT 2025-09-18 KL. 20:45
Premium

"Jag siktar på stjärnorna så får jag se var jag hamnar"

Lova Johansson redo för sitt andra para-VM

TV-klipp och nyheter

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.