DEBATT 2025-04-20 KL. 11:00

Debatt: Regionen borde stå upp för rätten till kollektivavtal

Debatt: Regionen borde stå upp för rätten till kollektivavtal

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mitt under pågående arbetsmarknadskonflikt fortsätter Region Halland att erbjuda Tesla som tjänstebil trots att de bryter mot regionens uppförandekod.

Att internationella företag kommer till Sverige bör såklart välkomnas. Det skapar arbetstillfällen och ökar landets tillväxt, vilket i sig skapar ännu bättre förutsättningar för vår gemensamma välfärd. Men då måste de företagen också ställa sig bakom den svenska modellen och stå upp för justa arbetsvillkor.

Tesla går emot den svenska arbetsmarknadsmodellen och nekar sina anställda kollektivavtal. Sedan oktober 2023 ligger biltillverkaren i konflikt med IF Metall och flera andra fackförbund sympatistrejkar. Konflikten handlar inte om vad som ska stå i kollektivavtalet utan om att Tesla helt vägrar teckna eller förhandla om ett avtal. För oss Socialdemokrater är rätten till kollektivavtal självklar.

Region Halland antog bara dagarna innan strejken bröt ut en uppförandekod som ska säkerställa att de varor och tjänster som köps garanterar att arbetstagare har rätt att förhandla kollektivt. Tesla bryter mot detta och vägrar förhandla. Trots det verkar det som om Region Halland fortsätter att ha Tesla som alternativ för tjänstebilar. När Dagens arbete granskade de 50 företag som köpt in flest bilar av märket fanns Region Halland, som enda offentliga aktör, med på listan.

Vi tror på konsumenters rätt att själva välja, men är starkt kritiska till att skattepengar ska läggas på osund konkurrens. Socialdemokraterna vill använda skattepengar till att gynna företag som står upp för justa villkor. Därför kräver vi svar från Mikaela Waltersson, regionstyrelsens ordförande (M). Tycker den politiska majoriteten att Tesla uppfyller Region Hallands uppförandekod? Hur säkerställs det att uppförandekoden för Region Hallands leverantörer uppfylls? Kommer Region Halland att fortsätta köpa in bilar av märket Tesla trots pågående konflikt?

Jonas Strand, ledamot regionstyrelsen (S)

Per Persson, vice ordförande Region Hallands Tillväxtutskott (S)

Therese Stoltz, ledamot Region Hallands Tillväxtutskott (S)

Läs även:

Debatt: Det är kostsamt att städa

Debatt: Budget styr bemanning - inte behovet



Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv
NYHETER 2025-12-02 KL. 21:00
Premium

Rivning pågår – historiskt magasin får nytt liv

Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden

Medarbetarna efter haveriet:
NYHETER 2025-12-02 KL. 18:00
Premium

Medarbetarna efter haveriet: "Vi blir svartmålade"

Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök
NYHETER 2025-12-02 KL. 11:50
Premium

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök

Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök

Mästarna tappar stjärnan
HANDBOLL 2025-12-02 KL. 09:00
Premium

Mästarna tappar stjärnan

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året
NYHETER 2025-12-01 KL. 20:15
Premium

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året

Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
NYHETER 2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
BANDY 2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.