Undersköterskor har inte tid att sitta ner och hålla en hand. Vi har inte ens tid att gå på toaletten under arbetstid. Man bemannar utefter budget - inte efter behovet! Inte konstigt att sjukskrivningar ökar när vi inte får återhämtning och vi måste arbeta under press och stress.
Vi stressar och mår dåligt av att se att våra äldre och sjuka inte får den vård- och omsorg som de är i behov av. Kommer anhöriga får vi inte säga sanningen, allt ska se så bra ut.
Ingen ska behöva avlida ensam i livets slutskede. Men många gör det då budgeten styr och det blir dyrt att ha vak hos den palliativa.
Vi är många undersköterskor som inte orkar mer, vi gråter varje dag för att vi inte orkar... Vad tänker mina barn när mamma är ledsen och utmattad?
Undersköterska
I 60 år har man bråkat om byggrätter i området
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.



