DEBATT 2025-04-08 KL. 10:00

Debatt: Det är kostsamt att städa

Debatt: Det är kostsamt att städa
Tänk om alla lärde sig att sortera avfall och andra saker rätt, menar insändarskribenten. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kommentar Debatt: Utgående hyrestjänster på Eksta

Jag kan förstå Eksta. Om alla lärde sig att sortera avfall och andra saker rätt, skulle det inte bli så här. Det blir kostsamt att någon ska städa och sortera om, vilket sedan läggs på våra hyror.

När det gäller trädgårdsavfall, kastas det plastkrukor, trasigt parasoll, stora grenar, julgranar, plastskynke med mera vilket ju inte är trädgårdsavfall.

I soprummet sätts det in söndriga möbler och till och med en trasig diskmaskin. Det är inte bara batterier och smålampor som läggs i behållare, även datorer och golvlampor ställs in. För att inte tala om pappersåtervinningen där kartonger byggs på hög utan att först packas ihop.

Alla får hjälpas åt att göra boendemiljön trivsam.

Läs även:

Debatt: Budget styr bemanning - inte behovet

Debatt: Gärna sänkta matpriser men inte på lantbrukets bekostnad

Debatt: En bilfri innerstad



TV-klipp och nyheter

Politikern med engagemang för både brand och jakt
2025-10-30 KL. 18:00
Premium

Politikern med engagemang för både brand och jakt

Fredrik Hansson firar jämnt med familj, släkt och vänner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.