Kommentar Debatt: Utgående hyrestjänster på Eksta
Jag kan förstå Eksta. Om alla lärde sig att sortera avfall och andra saker rätt, skulle det inte bli så här. Det blir kostsamt att någon ska städa och sortera om, vilket sedan läggs på våra hyror.
När det gäller trädgårdsavfall, kastas det plastkrukor, trasigt parasoll, stora grenar, julgranar, plastskynke med mera vilket ju inte är trädgårdsavfall.
I soprummet sätts det in söndriga möbler och till och med en trasig diskmaskin. Det är inte bara batterier och smålampor som läggs i behållare, även datorer och golvlampor ställs in. För att inte tala om pappersåtervinningen där kartonger byggs på hög utan att först packas ihop.
Alla får hjälpas åt att göra boendemiljön trivsam.
Läs även:
Debatt: Budget styr bemanning - inte behovet
Debatt: Gärna sänkta matpriser men inte på lantbrukets bekostnad
Ska ge stöd för ökat förebyggande arbete
Bod med redskap och möbler får inte byggas upp efter brand
Dan och Gull-Britt Svenningsson är så kallade långliggare
✔ Varför han lämnar NHL ✔ Intresset från andra SHL-lag ✔ Drömmen som inte släckts
"De har varit överlägsna hela säsongen"
"En oerhört expansiv budget"
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.