DEBATT 2025-04-08 KL. 10:00

Debatt: Det är kostsamt att städa

Debatt: Det är kostsamt att städa
Tänk om alla lärde sig att sortera avfall och andra saker rätt, menar insändarskribenten. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kommentar Debatt: Utgående hyrestjänster på Eksta

Jag kan förstå Eksta. Om alla lärde sig att sortera avfall och andra saker rätt, skulle det inte bli så här. Det blir kostsamt att någon ska städa och sortera om, vilket sedan läggs på våra hyror.

När det gäller trädgårdsavfall, kastas det plastkrukor, trasigt parasoll, stora grenar, julgranar, plastskynke med mera vilket ju inte är trädgårdsavfall.

I soprummet sätts det in söndriga möbler och till och med en trasig diskmaskin. Det är inte bara batterier och smålampor som läggs i behållare, även datorer och golvlampor ställs in. För att inte tala om pappersåtervinningen där kartonger byggs på hög utan att först packas ihop.

Alla får hjälpas åt att göra boendemiljön trivsam.

Läs även:

Debatt: Budget styr bemanning - inte behovet

Debatt: Gärna sänkta matpriser men inte på lantbrukets bekostnad

Debatt: En bilfri innerstad



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-05-31 KL. 18:15
Succé när MMA:n kom till stan
Premium | FOTBOLL 2025-05-31 KL. 14:03
Tappade poäng i slutsekunderna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Redaktörens stora äventyr – sköt en björn i Kanada

Förr jagade hon undermåliga familjehem och smugglare i jobbet som reporter på Norra Halland. Nu är Josefine Julén chefredaktör på Jaktjournalen och nyss hemkommen från en drömresa – svartbjörnsjakt i Kanada.