DEBATT 2022-05-02 KL. 11:00

Debatt: Inför spetsutbildningar i skolan

Debatt: Inför spetsutbildningar i skolan
Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Barn är likvärdiga, men inte lika. Barn ska inte behövas stöpas in i samma form och elever som har lätt för sig ska inte bromsas i sin utveckling.
Vi vet sedan tidigare att högpresterande elever alltför ofta inte blir tillräckligt stimulerande i skolan. De upplever att tempot är lågt och att uppgifterna är för enkla.
Risken för psykisk ohälsa och hemmasittande ökar för särbegåvade elever.
Det drabbar individer, men även i förlängningen hela samhället.
Sverige behöver mer spetskunskap för framtidens forskning, företag, välfärd och försvar.

Liberalerna vill därför satsa på spetsutbildningar för att göra det möjligt att tillgodose alla barns utveckling. Alla elever är lika mycket värda. Alla barn ska få lära mer, i sin takt. Vi ska stötta alla våra elever. Alla barn ska få lära mer, i sin takt. Vi ska stötta alla våra elever.
Vi vill se spetsutbildningar i Kungsbacka för barn med särbegåvning, även inom akademiska ämnen. Alla elever i Kungsbacka ska få utvecklas till sin fulla potential.

Hanna Schölander (L)
Riksdagskandidat
Elin Hysén (L)
Ordförande Nämnden för gymnasium och arbetsmarknad


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-08-08 KL. 18:09
Simon Edvinsson om NHL-genombrottet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.