DEBATT 2024-12-01 KL. 11:00

Debatt: Daglig verksamhet behöver inte utredas

Debatt: Daglig verksamhet behöver inte utredas
En debattartikel om utredning kring Daglig verksamhet. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Nämnden för Individ och familjeomsorg tog nyligen beslutet att Daglig verksamhet ska utredas!

Varför då? Enligt vår mening vore det bättre att under året se över Daglig verksamhet. Hur fungerar den? Vad tycker de som använder den? Vad tycker anhöriga?

Ökad effektivitet och flexibilitet!

Det är intressant att höra ordföranden och förste vice som i sin godhet säger att deltagarna skall få bättre service.

Jaså, vi socialdemokrater tycker att vi ska ha både god service och flexibilitet nu. Det behövs inga utredningar, jobba på här och nu!

Vi reserverade oss skriftligt mot beslutet.

Maj-Britt Rane Andersson (S) 2:e vice ordförande

Åsa Andersson (S) Conny Loftander (S) och Therese Edvardsson (S)

Läs även:

Debatt: Dags att göra daglig verksamhet privat?

Debatt: Se över karensavdraget



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 13:36
Usla starten förstörde skrällchansen
Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 10:18
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.