BLÅLJUS 2025-09-24 KL. 20:59

Brand i villa – räddningstjänsten ryckte ut

Av Olivia Olsson

Det har brunnit i en villa i Kungsbacka. Polis, ambulans och räddningstjänst larmades till platsen.

Brand i villa – räddningstjänsten ryckte ut
Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet inkom till SOS-alarm klockan 20:25 gällande en brand i en bostad i Fors.

Ola Nilsson, Teamledare på SOS Alarm berättar att räddningstjänst, ambulans och polis är larmad till platsen.

– Ingen har lastats med ambulansen. Det har varit en rökutveckling i en villa.

– Det har brunnit i fastigheten och branden är nu släckt. Vi frilägger i konstruktionen just nu, säger Kalle Kivistö, larm- och ledningsoperatör vid Räddningstjänsten i Stor-göteborg.

Vid 21:47 informerar polisen om att ingen person blivit skadad.

– Det har tagit sig i en bastu och enbart spridit sig till sakerna som fanns i bastun. Räddningstjänsten har kunnat släcka och en anmälan om allmänfarlig vårdslöshet har upprättats, uppger presstalesperson Christan Brattgård på polisen i region Väst.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-07-25 KL. 18:32
Medaljsuccé för Sverige i dragkamps-EM

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.