BANDY 2021-09-27 KL. 18:57

Trist cuphelg för FBK

Vänersborg, Motala och Hammarby stod för motståndet i Vänersborgsklubban cup under helgen. Tre matcher resulterade i tre förluster, där söndagsmatchen mot Hammarby blev en riktig käftsmäll.

Trist cuphelg för FBK
Deppigt i Frillesås BK trots ännu en bra prestation.



Helgen inleddes med en respektabel tvåmålsförlust mot Vänersborg och följdes under lördagen upp med en ny förlust med två mål. Trots två raka förluster hade FBK än så länge inte allt för mycket att skämmas över.

– De matcherna var trots allt ganska bra och vi tog kliv i rätt riktning. Vi missade två frilägen i båda matcherna och höll jämna steg med såväl Vänersborg som Motala, säger Frillesås tränare, Jesper Larsson.

På söndagen var det dags för cupens sista match, mot Hammarby. Glädjeämnet var att norrmannen Markus Fremstad fick göra sitt första mål för FBK. Det tråkiga var dock att Hammarby i sin tur pangade in hela nio mål.

– Det var tråkigt att vi fick den matchen som sista match, men vi behöver nog inte analysera den för mycket. Det var inte så bra, säger Larsson.

Ny cup


Med den sista förlusten som undantag var det sammantaget en helg då FBK-tränaren fick testa lite olika formationer och lära sig mer kring sitt nya lag.

– Vi testade bland annat att ha två spelare på mitten och tre framåt. Bakåt fungerade det ganska bra, men vi blev lite tunna framåt.

Kommande helg är det dags för en ny cup, då Frillesås åker till Örebro för att möta just Örebro, samt Motala och Rättvik.

– Nästa helg vill vi ju vinna matcher så att vi får jubla lite ihop. Vi hade som mål att vinna denna helgen också även om det var fokus på andra saker, säger Larsson.

Läs fler sportnyheter här.

Doktorn kommer hem till dig – när AI har bestämt det
NYHETER 2026-01-18 KL. 09:00
Premium

Doktorn kommer hem till dig – när AI har bestämt det

Maleviksbon Fabian Ruben storsatsar med växande vårdcentralskedja

Blandad vår med mycket musik på teatern
KULTUR & NÖJE 2026-01-17 KL. 15:00

Blandad vår med mycket musik på teatern

Gott om kända artister till Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-01-19 KL. 08:56
Backens osannolika poängexplosion

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.