BANDY 2023-10-25 KL. 08:19

Hemmapremiären blir av – nu har FBK bestämt var

Av Christian Johansson

En hemmapremiär på Sjöaremossen i början av november? Oddsen var emot från början. Men den ska spelas på avsatt datum – nu var klubben bestämt sig för Ruddalen.

Hemmapremiären blir av – nu har FBK bestämt var
Foto: Christian Johansson

På fredag drar elitserien igång för Frillesås BK när de åker till Edsbyn. Hemmapremiären var schemalagt till nästa fredag – när Villa Lidköping skulle gästa. FBK:s koordinator var hemlighetsfull om hur planerna såg ut förra veckan, då de ville hålla de regerande mästarna på halster.

Nu har dock klubben fattat sitt beslut – de skjuter inte på den utan den ska liras och det blir på en ny plats för föreningen.

Tidigare har de hyrt in sig i Ale arena – nu blir det den nya hallen i Göteborg, Ruddalen. Avslag är 19.30.



TV-klipp och nyheter

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka
2026-02-18 KL. 12:00
Premium

Priserna på bostäder ökar i Kungsbacka

"Mer tilltro till marknaden nu"

Populära butiken i Åsa till salu
NYHETER 2026-02-17 KL. 12:00
Premium

Populära butiken i Åsa till salu

Regionen vill låna jättesumma – betalar 83 miljoner
NYHETER 2026-02-17 KL. 07:00
Premium

Regionen vill låna jättesumma – betalar 83 miljoner

Halland ska gå med i Kommuninvest

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.