En hemmapremiär på Sjöaremossen i början av november? Oddsen var emot från början. Men den ska spelas på avsatt datum – nu var klubben bestämt sig för Ruddalen.
På fredag drar elitserien igång för Frillesås BK när de åker till Edsbyn. Hemmapremiären var schemalagt till nästa fredag – när Villa Lidköping skulle gästa. FBK:s koordinator var hemlighetsfull om hur planerna såg ut förra veckan, då de ville hålla de regerande mästarna på halster.
Nu har dock klubben fattat sitt beslut – de skjuter inte på den utan den ska liras och det blir på en ny plats för föreningen.
Tidigare har de hyrt in sig i Ale arena – nu blir det den nya hallen i Göteborg, Ruddalen. Avslag är 19.30.
Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.

