ÅSIKTER 2021-11-16 KL. 14:00

Krönika: folkskygg efter pandemin

Av Christina Forlin

Krönika: folkskygg efter pandemin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var en ovanlig känsla som infann sig för någon månad sedan. Vi blev bjudna på en födelsedagsmiddag en lördag kväll några veckor fram. Det kändes som en evighet sedan vi var på födelsedagskalas, längre än det dryga ett och ett halvt år som pandemin varat.
Åh vad roligt! var förstås den första reaktionen.
Tänk att äntligen få träffa min kära vän igen i verkliga livet, och inte bara henne. Det var fler som skulle komma. Men vilka då? var nästa fundering. Och vad skulle man ha på sig?

Vi började planera för kvällen, och plötsligt kände jag mig otroligt orutinerad. Hur skulle detta gå att vara social och prata en hel kväll? Kanske borde vi öva först?
Tillfälle gavs kvällen innan visade det sig, då mannens bror med familj hörde av sig och undrade om de kunde komma förbi och kanske till och med sova över eftersom de skulle åka från Skåne till Liseberg och ta en extra dag i Göteborg.
Jovisst, självklart! Vi sågs visserligen som hastigast i somras, men det var längesedan vi riktigt kunde prata. Det såg vi fram emot.
Men vad skulle vi bjuda dem på? Och tänk om de inte åkte i tid och vi som skulle bort på vår första middag på länge. Sedan skärpte jag till mig. Så här kunde jag väl inte hålla på.

Coronatiden har uppenbarligen satt sina spår. Sakta har man vant sig vid en hemmatillvaro med promenader, tv-serier och Skypemöten med kompisar eller de utflugna barnen. En relativt bekväm tillvaro om än ganska småtråkig. Men att det skulle vara så omständligt att växla upp och hitta tillbaka till sina gamla hjulspår hade jag inte riktigt föreställt mig. Man har trots allt varit på middag förr.

Så vi satsade, och förberedde både kvällen vi själva skulle ta emot våra gäster och den vi var bortbjudna på. Det gick förstås bra.
Och om det var värt besväret? Tusen gånger om! Vi fick två fantastiskt trevliga kvällar och blev påminda om hur livet än gång tedde sig.
Någon gång kommer det förhoppningsvis tillbaka igen på riktigt, även om det just nu återigen varnas för stigande smittotal.
Men till dess, håll ut och tveka inte sedan när väl inbjudningarna kommer!







Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar
NYHETER 2026-05-11 KL. 11:45
Premium

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar

Miljoner satsas inför Dagabs jättesatsning

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-05-11 KL. 11:12
Premium

Sporthelgen i korthet

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år
NYHETER 2026-05-10 KL. 16:45
Premium

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år

Vad ska nu fattiga och sedliga ungdomar göra?

29 bilder från SM-tävlingarna
SPORT 2026-05-10 KL. 14:59
Premium

29 bilder från SM-tävlingarna

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger
FAMILJ 2026-05-10 KL. 10:00
Premium

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger

"Får inte öppna en salong till innan jag kan åka på en håll käften-resa"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.