NYHETER 2019-01-09 KL. 07:24

Man ramlade ned från lastbilsflak

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax före klockan 01.00 under natten till onsdagen kom ett larm om att en man hade ramlat ned från ett lastbilsflak på Kabelgatan  i centrala Kungsbacka.  

– Han har varit där och arbetat och trillat ned och slagit sig i huvudet, säger Christer Fuxborg, polisens presstalesperson i region Väst. 

Mannen fick föras till sjukhus med ambulans efter händelsen. Han ska ha blött från huvudet och troligtvis ha fått en hjärnskakning.

Mannen ska vara  en lastbilschaufför i 40-års åldern och polisen har skrivit en anmälan om arbetsplatsolycka.

Varför mannen trillade ned från lastbilsflaket är oklart. 

 

Skaffa Norra Hallands app här



Hanna förlorade sin bror i en olycka som nioåring
KULTUR & NÖJE 2026-04-05 KL. 11:00
Premium

Hanna förlorade sin bror i en olycka som nioåring

Sov i bilen när tragedin inträffade: "Vaknade till något helt annat"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.