Ett strömavbrott påverkar kunder i Kungsbacka och Varberg under onsdagsförmiddagen. Som mest var det drygt 600 kunder som var utan ström.
Problemen började vid 09.25 och det är kunder i trakterna kring Frillesås, samt de norra delarna av Varbergs kommun som drabbats.
Som mest var det 626 kunder som var utan ström, men vid 09.55 var det 125 kunder som fortfarande påverkades.
Uppdaterad 10:28:
Enligt Ellevio handlar det om ett akut åtgärd på elnätet som måste utföras. Problemen kommer att kvarstå fram till 15.30. 138 kunder påverkas för närvarande av problemet.
Vid 13.30 var felet åtgärdat och alla kunder ska ha fått strömmen tillbaka.
I 60 år har man bråkat om byggrätter i området
70-åringen ser fram emot Scandi Gruppens nybygge
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.




