Ett strömavbrott påverkar kunder i Kungsbacka och Varberg under onsdagsförmiddagen. Som mest var det drygt 600 kunder som var utan ström.
Problemen började vid 09.25 och det är kunder i trakterna kring Frillesås, samt de norra delarna av Varbergs kommun som drabbats.
Som mest var det 626 kunder som var utan ström, men vid 09.55 var det 125 kunder som fortfarande påverkades.
Uppdaterad 10:28:
Enligt Ellevio handlar det om ett akut åtgärd på elnätet som måste utföras. Problemen kommer att kvarstå fram till 15.30. 138 kunder påverkas för närvarande av problemet.
Vid 13.30 var felet åtgärdat och alla kunder ska ha fått strömmen tillbaka.
"Tycker de fångat våran resa ganska bra"
Dokument: I huvudet på hörnrusaren
Mannen döms även för vapenbrott och förolämpning
Vanligaste cancerformen – vill ha screening och forskningspengar
”Aldrig ångrat att jag började köra buss”
Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.






