NYHETER 2023-04-01 KL. 09:15

Skarpladdad pistol hittad hemma hos kvinna

Av John Skoglund

Polisen skrev en anmälan om vapenbrott efter att de funnit ett skarpladdat vapen hos en 75-årig kvinna i Onsala natten till lördag. Kvinnan hade larmat om att obehöriga personer hade funnits vid hennes bostad men det kunde inte polisen styrka.

Skarpladdad pistol hittad hemma hos kvinna
Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var efter klockan två natten till lördagen som larmet om att några obehöriga personer hotade en 75-årig kvinna vid hennes bostad.
– Hon ringer själv och säger att två män är på plats och är hotfulla, men när vi kommer till platsen finns det ingen där. När vi kontrollerar bostaden att det inte finns någon där så hittar patrullen en skarpladdad pistol på sängbordet, säger Per-Alexander Treptow, stationsbefäl hos polisen.

Något brott från obehöriga går inte att styrka och det framgår inte från anmälan om kvinnan har licens för vapnet.
– Många äldre har faktiskt pistoler, men man ska inte ha en pistol på sängbordet, säger Per-Alexander Treptow. och berättar vidare att vapnet är beslagtaget och anmälan om vapenbrott är gjord.


TV-klipp och nyheter

Bildextra från helgens BMX-tävlingar
2026-05-04 KL. 09:09
Premium

Bildextra från helgens BMX-tävlingar

Syskonen Folmanis Hahn har sporten i blodet

Nu grävs det för att rädda hotade djur
2026-05-04 KL. 08:00
Premium

Nu grävs det för att rädda hotade djur

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-04 KL. 12:11
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2026-05-04 KL. 09:09
Bildextra från helgens BMX-tävlingar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.